Copy
view in your browser
דברים + ט' באב | ט' אב תשפ"ב | 6 לאוגוסט 2022 | עלון מספר 456


מוקדש לעילוי נשמת יעקב בן אברהם ושרה אהרונוב ז''ל

דבר תורה - דברים

משה רבינו - עוז וענווה המעניקה לנו מודל
להתמודדות עם אבלות ט' באב


דפנה קנאי
שליחה לשעבר בממפיס (תשס"ו-תשס"ח)

 

לחצו כאן לגרסת ה-PDF

זה יכל להסתיים אחרת לגמרי, משה איש האלוקים נחל אכזבות כה גדולות כמנהיג. זה החל בחטא העגל שבו אפילו אחיו היה מעורב, המשיך בבקשות חוזרות ונשנות לחזור לעבדות מצרים בשל בעיות גסטרונומיות, האשמה בעוון התנשאות, ערעור על המטרה המרכזית של המסע במדבר- ההגעה לארץ ישראל בשל פחדים ואי אמון בה' ובשליחו, חטא של זימה והפקרות מינית ועוד. בעקבות האכזבות, משה מאבד מיכולת ההנהגה והחיבור לעם. מנהיגותו הולכת ונחלשת ולבסוף מגיעה למשבר שאין לו תקנה. משה לא ישלים את המשימה ולא יכניס את העם לארץ ישראל והמנהיג הבא אחריו כבר נבחר ע"י הקב"ה. רומן טראגי שיכל להסתיים פה. דמיינו שאתם קוראים בפעם הראשונה את ספר דברים. האין זה מפתיע שאותו המנהיג שחווה נפילה דרמאטית וכואבת בוחר להיפרד באופן כל כך הירואי ומרומם ממונהגיו ולצייד אותם בכל מה שניתן על מנת שילכו ויתעצמו, ילכו ויתבגרו כאומה ויהיו מוכנים לשלב הבא שלא יהיה לו חלק בו?

ספר דברים שהינו נאומים של משה לפני מיתתו הינו תעודה מרשימה במיוחד של התעלות של מנהיג יחיד ומיוחד למרות ואולי בשל הנפילה הקשה שחווה בשליחות המרכזית של חייו. משה בוחר בחירה אמיצה ולא מובנת מאליה, לעמול במשך כחודש ימים לפני מותו, על יצירת שיא חדש במערכת יחסיו עם העם ע"י דיבור אל העם מעומק הלב, בגוף ראשון ובאופן חשוף.

זוהי אולי הסיבה שהפרשה מתחילה בתיאור מדוקדק של מסגרת אירוע פרידה מתמשך זה- זמן ומקום וכן הנקודה המדויקת על פני ציר האירועים: 
"אֵלֶּה הַדְּבָרִים, אֲשֶׁר דִּבֶּר מֹשֶׁה אֶל-כָּל-יִשְׂרָאֵל, בְּעֵבֶר, הַיַּרְדֵּן:  בַּמִּדְבָּר בָּעֲרָבָה מוֹל סוּף בֵּין-פָּארָן וּבֵין-תֹּפֶל, וְלָבָן וַחֲצֵרֹת--וְדִי זָהָב.  ב אַחַד עָשָׂר יוֹם מֵחֹרֵב, דֶּרֶךְ הַר-שֵׂעִיר, עַד, קָדֵשׁ בַּרְנֵעַ.  ג וַיְהִי בְּאַרְבָּעִים שָׁנָה, בְּעַשְׁתֵּי-עָשָׂר חֹדֶשׁ בְּאֶחָד לַחֹדֶשׁ; דִּבֶּר מֹשֶׁה, אֶל-בְּנֵי יִשְׂרָאֵל, כְּכֹל אֲשֶׁר צִוָּה ה' אֹתוֹ, אֲלֵהֶם.  ד אַחֲרֵי הַכֹּתוֹ, אֵת סִיחֹן מֶלֶךְ הָאֱמֹרִי, אֲשֶׁר יוֹשֵׁב, בְּחֶשְׁבּוֹן--וְאֵת, עוֹג מֶלֶךְ הַבָּשָׁן, אֲשֶׁר-יוֹשֵׁב בְּעַשְׁתָּרֹת, בְּאֶדְרֶעִי.  ה בְּעֵבֶר הַיַּרְדֵּן, בְּאֶרֶץ מוֹאָב, הוֹאִיל מֹשֶׁה, בֵּאֵר אֶת-הַתּוֹרָה הַזֹּאת לֵאמֹר"
יצירת מסגרת תיאורית זו מדגישה את חשיבות המעמד ויוצרת בקרבנו את ההתייחסות הרצינית והראויה למעמד פרידה מאיש האלוקים שחי בקרבנו בעבר והשפיעה על עיצוב חיינו לאורך כל שנות ההיסטוריה היהודית ועד ימינו אנו.

הרב יונתן זקס בספרו שיג ושיח  רואה את השינוי שחל בדמותו של משה כמנהיג בסוף ימיו בכך שהפך בנאומיו אלו ממנהיג למורה : " בחודש האחרון לחייו חדל משה להיות משה המשחרר, עושה הניסים והגואל ונעשה משה רבינו" ( עמ' 264). מחנך מפעיל השפעה ולא כוח על צאנו, השפעה זו מחלחלת לעיתים באופן איטי, מוסווה ואף בלתי מודע. היא פועלת את פעולתה באופן מתמשך ופעמים רבות לא ניתנת  להוכחה. מסיבה זו מחנך טוב חייב להיות בעל ענווה רבה. להכיל את העובדה שתוצאות עבודתו המאומצת פעמים רבות לא ייוחסו לו.

הענו מכל אדם הוא זה שיכול היה, לאחר כשלון צורב ולמרות הכשלון להעביר את כל תובנותיו כאיש הקשר בין אלוקים ואדם לאותם אלו שהיה להם חלק בנפילתו ובכך להדגים שיש תקומה לאחר נפילה גם אם אופן ההליכה וכיוונה לעיתים משתנה ולא יחזור לעולם למה שהיה קודם לכן.

יש פה מסר שיש לשים עליו זרקור. שגם מתוך שבר ניתן להתעלות ולהתחזק גם אם אין אפשרות לתיקון. יש משמעות לבניה מתוך משבר גם אם הבניה איננה מחזירה את המצב לקדמותו.

בשבת הקרובה יחול ט' באב. אומנם באופן כללי השבת דוחה את האבלות אך מעט מן האבלות מתקיימת בשבת בעיקר לקראת סופה. ט' באב הוא סמל למחירים ששילמנו כעם על טעויות קולקטיביות בתחום החברתי, הפוליטי והדתי. אל האבלות על מחירים כבדים אלו מצטרף הצער העמוק על אירועים טרגיים נוספים שאירעו לעם מאז ועד היום.  בספר דברים משה רבינו מציג בפנינו דגם של התמודדות עם שבר שלא ניתן לאיחוי. בנאומיו יוכיח משה את העם, יזהיר אותו מפני אתגרי העתיד ולצד זאת יחזק ויברך אותו ,כל זאת על רקע מעוות שלא יוכל לתקון.

בתשעה באב עלינו לעמוד בכל שנה ושנה מול המשברים שפקדו אותנו בעבר מהם לא התאוששנו עד היום, להתפלל לגאולה מתוך הבנה לעיתים כואבת אך בוגרת שלא תמיד ניתן לתקן את המציאות, לעיתים כל מה שניתן זה לחשוף את המציאות הפגומה להרימה לגובה כך שתוכל להקרין סביב ולהאיר את הדרך לכיוונים חדשים לגמרי שנצטרך בעמל לפרוץ לנוכח השבר.

לתגובות: daphna.kannai@gmail.com

דבר תורה - ט' באב
מַשְׁמִיעַ יְשׁוּעָה

הרב נדב לוין
ראש כולל לשעבר במונטריאול (תשע"א-תשע"ג)
אני היום רב אולפנת בנ"ע לכיש

לחצו כאן לגרסת ה-PDF

זוכים השבת, שבת חזון, להתחיל את חומש דברים-ספר נאומו הגדול של משה רבנו-נאום בו נסקרים אירועים מהעבר וגם מצוות כלפי העתיד.
הספר פותח בנושא המערכת המשפטית והנקודה הראשונה שאיתה מתחיל משה את הנאום שלו הוא מינוי הדיינים.
מילת המפתח שחוזרת בפרשיה זו היא שמיעה-בהטיותיה השונות.
עיקר תפקידו של הדיין הוא לשמוע.
יכולת השמיעה היא היכולת להתנתק רגע אחד ממה שראית-ולשמוע.
מבאר הרב קשתיאל כי המשמעות של שמיעה היא לא להיות משועבד למראה החד משמעי, אלא לפרש, להיות פתוח להצעות שונות של משמעויות.
הראיה היא מאוד חדה וברורה-אבל אנחנו רוצים להכיל משמעויות שונות, עמוקות יותר, פנימיות יותר.
אנחנו עוצמים את עיננו מדי יום ודווקא אז אנחנו אומרים "שמע ישראל".
עבודה גדולה, שהיא הפתח לכל ספר הדיבורים,ספר דברים,היא עבודת השמיעה-
ראינו הרבה דברים ונראה עוד הרבה דברים, אבל חשוב שנדע לשפוט אותם נכון, לדון אותם נכון-
לדון את עצמנו, את מציאות חיינו, את זולתנו ולדון נכון את עולמו של הקב"ה. 
השנה זוכים לשבת בתאריך ט באב שחל בשבת קודש, ולאכול סעודת שבת כסעודת שלמה המלך בשעתו, מקבלים אנו הצצה לאיך יראה ט באב בזמן הגאולה. מגלים שבגאולה הימים האלה הופכים לששון ושמחה! ומה השיא שלה? משיח שמשיח ו- מַשְׁמִיעַ שָׁלוֹם מְבַשֵּׂר טוֹב מַשְׁמִיעַ יְשׁוּעָה.  צרכים לפתח אוזניים ששומעות את קול המבשר... אולי בשל כך, 50 יום אחרי תשעה באב, נכנסים למהלך של נחמה,למהלך של שמיעה, ששיאו שמיעת קול השופר בבחינת  מַה נָּאווּ עַל הֶהָרִים רַגְלֵי מְבַשֵּׂר מַשְׁמִיעַ שָׁלוֹם מְבַשֵּׂר טוֹב מַשְׁמִיעַ יְשׁוּעָה.

בתפילה לראות בטוב ירושלים.
הרב נדב לוין

לתגובות: nadav12347@gmail.com
 

לדברי תורה נוספים על הפרשה לחץ כאן


הרב ידידיה נוימן

דבר תורה קצר על דברים (5 דקות)
ביאור התורה שבעל פה בארץ ישראל
דברים
מה חדש בארץ?
שליחי ממפיס תשפ"ג מתכוננים ומתרגשים!
ברכות לרב איתן ולשפרה מעצרי (לשעבר שליחי תורה מציון בדטרוייט) שנבחרו לתפקיד ראש כולל וראשת מדרשה במונטריאול!
בימים אלו הם מגבשים צוות מנצח שייצא איתם!  אם אתם בוגרי ישיבה/מכינה ומחפשים שנה משמעותית מלאה בעשייה וחיזוק, מוזמנים להגיש מועמדות ב https://torahmitzion.org/he/apply/
פעילות מסביב לעולם
קפה עברית - לימוד עברית עם חברי הקהילה בפרת'!

פדיון הבן לנכד של ראשי כולל במוסקבה, הרב דוד ואיילת יושובייב!

שו"ת שמיטה
🍏מהו מיזם שנת השבע?
זהו מיזם שממומן ע"י יהודים בחו"ל, ומטרתו הגברת צריכת פירות קדושים של אוצר בי"ד בקרב הציבור הדתי והחרדי. המיזם מחלק חינם פירות קדושים "פריומי" ליותר מ330 מוסדות דתיים לאומיים וחרדיים ברחבי הארץ. הוא עובד בשיתוף פעולה עם מכון התורה והארץ, וכן עם "אוצר הארץ". בנוסף, הארגון מוכר פעם בשבוע בנקודות מכירה פירות קדושים במחיר עלות, ראה כאן לרשימת תחנות החלוקה (בעיקר בשכונות חרדיות)
Facebook
YouTube
Website
Email
Instagram
Twitter


This email was sent to <<email>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Torah MiTzion · King George · 54 · Jerusalem 71109 · Israel