Copy
View this email in your browser
לך לך |  י"א חשון תשע"ו  |  24 אוקטובר 2015  |  עלון מספר 122
מזל טוב לדוד בראז (מלבורן, תשע"א) לרגל אירוסיו
מזל טוב ולאורן שפר (ממפיס, תשס"ה) לרגל נישואיו

הרב אילן גולדמן   


מנהל חינוכי בתנועת מבראשית

לדבר בשפת אברהם העברי 

 
אברהם אבינו, נקרא אברהם העברי. ידועים דברי המדרש שמלמדים על מהות השם 'עברי'. כל העולם היה בעבר אחד, ואילו אברהם היה בעבר השני. זהו משפט אחד קצר שמקפל בתוכו כל כך הרבה – אברהם הוא האיש נגד הזרם. האדם שנאמן לאמת שלו, גם אם הוא שונה לגמרי מהמציאות שסביבו. אברהם הוא האיש שלא מפחד מהחברה, מהתרבות ומהנורמה, ומוכן לעשות הכל בשביל לחיות על פי האמת הזו – ואף בכדי ללמד אותה לאחרים.

בשונה מן המדרש, רבי יהודה הלוי בספרו הכוזרי, מציע פירוש אחר לגמרי לכינוי 'עברי' שדבק באברהם ובזרעו אחריו. נקדים ונציין כי שמות רבים לעמנו. בניהם נמצא את 'עם ישראל' או את 'בני ישראל', המייחסים אותנו לישראל אבינו. הראשון שקורא לעם בשם זה הוא פרעה: "וַיֹּאמֶר, אֶל-עַמּוֹ:  הִנֵּה, עַם בְּנֵי יִשְׂרָאֵל--רַב וְעָצוּם, מִמֶּנּוּ" (שמות א', ט'). שם נוסף שבו אנו נקראים הוא יהודים. המקור לשם הזה הוא היות רובינו צאצאים של ממלכת יהודה, מתקופת בית ראשון. וכך נמצא את ה"יהודי" הראשון, בתנ"ך בדיוק בתחילת הגלות, (והוא בכלל משבט בנימין): "אִישׁ יְהוּדִי, הָיָה בְּשׁוּשַׁן הַבִּירָה; וּשְׁמוֹ מָרְדֳּכַי, בֶּן יָאִיר בֶּן שִׁמְעִי בֶּן קִישׁ, אִישׁ יְמִינִי". (אסתר ב', ה').

אך ללא ספק, השם המקורי ביותר הוא היותנו "עברים", וכבר אברהם עצמו נקרא כך (הרבה פעמים נשמעים אמירות כאילו אברהם הוא היהודי הראשון. וכי אברהם הוא צאצא של ממלכת יהודה?!): "וַיָּבֹא, הַפָּלִיט, וַיַּגֵּד, לְאַבְרָם הָעִבְרִי" (בראשית י"ד, י"ג).

בעוד ש'בני ישראל' ו'יהודים' הם בעלי משמעות היסטורית (כמקובל בשאר העמים), ומשייכים אותנו לאב אחד משותף, או לממלכה משותפת ממנה כולנו באים, הרי שהשם 'עברי', לפי הכוזרי, משייך אותנו לשפה העברית.

מקובל לחשוב שהשפה של עם נקראת על שם העם. ואילו אצלנו, העברים, ההיפך הוא הנכון – העם נקרא על שם השפה שלו. כמו כן, מקובל לייחס לשפה את התכונה המאפשרת התקשרות בין בני אדם. אך במדרש, וכן בהלכה, נוכל לראות שחז"ל ייחסו לשפה ערך עצמי, שכן מתברר שישנה מצווה ללמד את ילדינו עברית. ואם השפה הייתה רק דרך לתקשר, מה לי עברית מה לי שפה אחרת?

אלא, שהכוזרי מפרט בסגולותיה של השפה. העולם נברא בעשרה מאמרות – כולם היו בעברית. ה' דיבר עם אדם הראשון בעברית. וכך ממשיך הוא על זה הדרך. למעשה, השפה העברית שימשה שפה אחידה לכל האנושות במשך עשרים הדורות הראשונים של העולם. השינוי חל רק כאשר החלו האנשים לנצל לרעה את יכולת התקשורת המשותפת של השפה העברית, והחליטו יחדיו למרוד בה' ולבנות מגדל בבבל. אז, ה' בלל את הלשונות, ולא ידעו איש את שפת רעהו, וכבר לא יכלו להמשיך את בניין המגדל.

מייד לאחר סיפור מגדל בבל מופיע על בימת ההיסטוריה איש יחיד ומיוחד – אברהם העברי. הוא האיש אשר ישמר את השפה המקורית של העולם, את השפה העברית. השפה נקראת על שם אבי אבותיו – עבר. שכן, עבר חי בתקופה אשר ה' בלל את הלשונות, והוא שהמשיך את השפה העברית לדורות הבאים.

הייחודיות של השפה העברית איננה רק בעושר לשונה, אשר באה לידי ביטוי בעיקר בתנ"ך, בתורה, ובנבואה, במזמורי התהילים ובשאר הספרים. אלא, הייחודיות של העברית היא שהיא שפת הקודש. השפה שה' ברא בה את העולם, השפה של אבותינו, השפה של הנבואה, ובעיקר – השפה של התורה.

השם משמואל מלמד יסוד נוסף וחשוב מאוד בענייני השפות. כאמור, אין השפה רק אמצעי למטרת התקשורת בין בני אדם – אלא יש בה ממהות התרבות של העם המדבר באותה השפה. הלומד שפה ומדבר בה, הרי הוא מתחבר למהות של האומה של השפה. ייתכן מאוד שמעולם לא ביקר בארץ של האומה ואף לא ראה אדם מאנשיה, ויחד עם זאת לתרבות הוא מתחבר. כגון, אדם הלומד ומדבר סינית, אך מעולם לא ביקר בסין, וגם מעולם לא פגש סיני – הרי שהוא יתחבר למשהו מהמהות של העם הסיני. וכפי שמעיד השם משמואל על סבו, הרבי מקוצק, שמאוד ניזהר שלימוד השפה המקומית (אותה היה חייב ללמוד על פי חוק), לא תשפיע על נפשו. אם שפה מחברת למהות של עם, הרי ששפת הקודש מחברת למהות של עם ישראל, למהות של עם סגולה, למהות של קדושה. הרי שכל המרבה לדבר בעברית, מחזק אצלו יותר את תכונת הקדושה.

השפה העברית המשיכה דרך אברהם, יצחק ויעקב אל עם ישראל ושימשה לרוב כשפה העיקרית של העם במשך שנות הקוממיות שלנו בארצנו. מאז גלינו מארצנו השפה כמו חלתה ונחלשה, אך הינה היא שוב קמה לתחייה יחד עם עם ישראל בעת שיבת ציון. אם פעם היה קשה עד בלתי אפשרי לשוחח בעברית, ושהיא תשמש כשפה יום-יומית, הרי שהיום "כל הרוצה יבוא ויטול". ואם פעם, לא היה "בית" לשפה העברית, הרי שהיום ה"בית" של השפה, כמו הבית של העם – הוא כאן בארץ ישראל.

"כל הרוצה יבוא ויטול"

תמונות מהשטח
פעילות ראש חדש חשון
בתורה מציון וושינגטון
כולל תורה מציון סנט לואיס בליל לימוד לחיזוק והזדהות עם מדינת ישראל 
לימוד הורים וילדים לכבוד ראש חדש חשון בתורה מציון מונטריאל
קהילת יבנה במונטווידיאו חוגגת 25 שנים להקמתה והטיסה לאירוע את כל ראשי הכולל לשעבר

  אריק ספיקר                                                    בשיתוף עם     


רכז פרוייקט "ללמוד" וראש דסק אירופה בתורה מציון

כבר דורות רבים שיהודים, ארכיאולוגים ומתעניינים רבים מנסים למצוא את המקום בו חלם יעקב את חלומו המפורסם והגורלי על הסולם המגיע השמימה.
 
הראשון שזיהה את בית-אל המקראית, עיר בעלת חשיבות מרכזית ביותר בתנ"ך, היה רובינסון בשנת 1838. הוא הסתמך על נתונים גיאוגרפיים ועל המסורת הערבית של שימור שמות עבריים, ואיתר את בית-אל בכפר ביתין, כ-20 קילומטר מצפון לירושלים.
 
כ-100 שנה אחריו (ב-1927) הגיעה לכפר משלחת ארכיאולוגים בראשות פרופ' ויליאם אולברייט, וניהלה במקום כמה עונות חפירה. החפירות נמשכו לסירוגין עד 1960, ובמהלכן נתגלתה במקום עיר כנענית גדולה (לוז המקראית).
 
אולברייט חיפש גם את אתר חלום יעקב בסביבות העיר בית-אל, וזיהה אותו בחורבה, כחצי קילומטר מדרום לכפר ביתין – בורג' ביתין. באתר זה מצא, לפי השערתו, שרידים של כנסייה קדומה שנבנתה במקום שבו חלם יעקב את חלומו.
 
אך בזמן סיור עם מתיישבי בית-אל בשנת 1980 זיהה פרופ' זאב וילנאי ז"ל, חוקר ארץ ישראל מקום אחר - אתר מקאם שייח' עבדאללה במרומי הר פסגת יעקב (ארטיס), שנמצא בתמונה משבע שעבר. לאתר זה כמה עדיפויות על פני בורג' ביתין. המעניין שבהם הם העובדה שאתר זה נמצא על ההר הכי גובה באזור, ממנו יכל יעקב לראות הארץ שהקב"ה הבטיח לזרעו. כמו כן החידוש החשוב היא העובדה שבמקום זה הקים ירבעם בן נבט, המלך הראשון של ממלכת ישראל לאחר היפרדה ממלכת יהודה, את המקדש האלטרנטיבי כביכול למקדש בירושלים.
 
 

 יישר כח 
גיל בן ישר


שענה את
התשובה הנכונה

                           

היכן התמונה הזו צולמה?

תשובות יש לשלוח למייל:
arik@torahmitzion.org

התשובה הנכונה, מידע מורחב על
 האתר ושם המזהה הראשון
יפורסמו בעלון של שבוע הבא.


 

     תורה מציון הינה תנועה תורנית ציונית המקיימת חיבור אנושי בין יהודי העולם המבוסס על מרכזים תורניים ציוניים, ומגוון ערוצי השפעה עדכניים.

  מזה 20 שנים תורה מציון מכשירה ושולחת שליחים - רווקים רווקות ומשפחות, לתפקידים חינוכיים בקהילות ברחבי העולם.
מעל ל- 1200 שליחי תורה מציון בעבר ובהווה מעשירים ומעצימים את אחינו בתפוצות. 

  הם מחזקים זהות היהודית, מהדקים את הקשר                   לישראל ומעודדים עליה.

 

בשיתוף