Copy
View this email in your browser
תולדות |  ב' כסלו תשע"ו  |  14 נובמבר 2015  |  עלון מספר 125
תורה מציון מברכת את כל שליחיה בצפון אמריקה
שמגיעים לשבתון השליחים השנתי במונטריאול, קדנה

 רועי פרץ   


שליח לשעבר בשיקגו (תשס"ו)

יעקב ועשיו - תאומים אבל לא זהים

 

"וַיִּמְלְאוּ יָמֶיהָ לָלֶדֶת וְהִנֵּה תוֹמִם בְּבִטְנָהּ. וַיֵּצֵא הָרִאשׁוֹן אַדְמוֹנִי כֻּלּוֹ כְּאַדֶּרֶת שֵׂעָר וַיִּקְרְאוּ שְׁמוֹ עֵשָׂו. וְאַחֲרֵי כֵן יָצָא אָחִיו וְיָדוֹ אֹחֶזֶת בַּעֲקֵב עֵשָׂו וַיִּקְרָא שְׁמוֹ יַעֲקֹב וְיִצְחָק בֶּן שִׁשִּׁים שָׁנָה בְּלֶדֶת אֹתָם.וַיִּגְדְּלוּ הַנְּעָרִים וַיְהִי עֵשָׂו אִישׁ יֹדֵעַ צַיִד אִישׁ שָׂדֶה וְיַעֲקֹב אִישׁ תָּם יֹשֵׁב אֹהָלִים"

בפרשתנו מסופר על לידתם וגדילתם של יעקב עשיו, יעקב נהייה אחד מאבות האומה, ואילו עשיו הוא איש יודע ציד שמוכן עבור נזיד עדשים למכור כל דבר, שרק רוצה ליהנות מהרגע בלי חשיבה לטווח ארוך.

הרש”ר הירש בפרשנותו לסיפור זה מעיר הארה חשובה שמגלה לנו פן חדש בסיפור שאולי היה יכול לשנות את כל התייחסותנו לעשיו.

ויגדלו הנערים, רבי לוי אמר משל להדס ועצבונית שהיו גדילים זה על גבי זה, וכיון שהגדילו והפריחו זה נותן ריחו וזה חוחו. כך כל י”ג שנה שניהם הולכים לבית הספר ושניהם באים מבית הספר, לאחר י”ג שנה זה היה הולך לבתי מדרשות וזה היה הולך לבתי עבודת כוכבים (בראשית רבה פרשה ס”ג סימן י’)

המדרש מציין את השוויון שהיה בגדילת הנערים “שהיו גדילים זה על גבי זה”, ורק אחרי שגדלו, פתאום “זה נותן ריחו וזה חוחו”.

הרש”ר הירש כדרכו לא נמנע מגלגלות ביקורת במקרא כלפי האבות: ”בשום מקום לא נמנעו חכמינו מלגלות חולשות ושגיאות, קטנות כגדולות, במעשי אבותינו הגדולים. ודווקא ע”י כך הגדילו תורה, והאדירו את לקחה לדורות”.

בסיפורנו אפשר לראות דוגמא מובהקת לכך. הרש”ר הירש מוצא ביקורת של הפסוקים לגבי דרך החינוך של יצחק ורבקה:
“הניגוד העמוק שבין נכדי אברהם מקורו העיקרי היה – לא רק בתכונותיהם - אלא גם בחינוכם הלקוי. כל עוד היו קטנים, לא שמו לב להבדלי נטיותיהם הנסתרות, תורה אחת וחינוך אחד העניקו לשניהם, ושכחו כלל גדול בחינוך: “חנוך לנער על פי דרכו” (משלי, כ”ב, ו’). 
יש לכוון את החניך בהתאם לדרכו המיוחדת לו בעתיד, ההולמת את התכונות והנטיות הרדומות בעמקי נפשו, וכך לחנך אותו לקראת המטרה הטהורה, האנושית והיהודית כאחד. התפקיד היהודי הגדול אחד ויחיד בעיקרו, אך דרכי הגשמתו רבות ורב גוניות, כריבוי תכונות האדם, וכרב גוניות דרכי חייהם”

כלל בסיסי ומאוד חשוב בחינוך הוא “חנוך לנער על פי דרכו”. לכל ילד יש נפש ואופי משלו, ולכן אי אפשר לתת את אותו סוג חינוך לכל הילדים. חלק מתפקיד ההורים הוא לנסות ולבחון את נפש הילד ולראות איזה סוג חינוך מתאים לו, וכך להביא אותו למטרה המשותפת של התפקיד היהודי הגדול. המטרה היא אחת ויחידה אך יש הרבה דרכים להגיע אליה.

המושיב את יעקב ועשו על ספסל לימודים אחד, ובאותם הרגלי החיים מחנך אותם כאחד לחיי לימוד ומחשבה, מובטח לו שאת האחד מהם הוא מקלקל. יעקב ישאב ממעיין החכמה בחפץ גובר והולך, ואילו עשו רק יצפה ליום, בו ישליך מאחורי גבו את הספרים הישנים, ויחד אתם תעודת חיים גדולה, שהכיר אותה רק באופן חד-צדדי, ובדרך שמעצם טבעו הוא סולד בה.

אילו יצחק ורבקה לא היו נותנים להם חינוך שוויוני אלא חינוך שמתאים לכל אחד לפי אופיו, אז יכול להיות שעשיו היה יוצא “גיבור לפני ה'” ולא “גיבור ציד”. ייתכן ועשיו לא היה שונא ליעקב, וחרבו של עשיו הייתה כורתת ברית עם רוחו של יעקב.

החמצה חינוכית זו רמוזה במילים “ויגדלו הנערים”, שזו הייתה מעין הפתעה!!!!! פתאום אחרי שנים שהם הולכים לאותו בית ספר פתאום אחד הולך לבית מדרש ואחד הולך לבתי עבודה זרה. אילו את אותו שוני ביניהם היו מגלים לפני ומחנכים אותם באופן שונה מי יודע מה היה יוצא מעשיו.

המסר מפה אלינו הוא ברור. אנחנו נמצאים בשליחות, כל אחד במקומו שלו בארץ ובעולם. כל אחד מאיתנו עוסק בבחינה מסוימת של חינוך והתווית דרך אם לא לאחרים אז בטח לעצמו, וצריך לדעת שחינוך הוא משהו שמותאם למתחנך, ושאין קו אחד ברור שמתאים לכולם.

נוכל לאחל לכולנו שנעמוד במטרה זו ונצליח להתוות דרך ולחנך על הצד הטוב ביותר.

תמונות מהשטח
חבר מהקהילה הזמין את חברי הכולל בקייפטאון ל-'חברותא באוויר' 
 השליחים מוושינגטון מגישים צ'ולנט כל ערב שבת בבית הספר 
"מחנה מצווה" -  מחנה לילדים ששליחי מנכין ערכו ליהודי קהילת באריין, גרמניה
מלווה מלכה בפרת' לאור המצב ביטחוני בישראל, שכלל גם תפילה מוזיקאלית

תורת מציון גאה להשתתף בפרויקט 
Giving Tuesday. יום אחד שבו אנשים בכל העולם נותנים מזמנם, כספם או נסיונם.
להיות חלק מהתנועה, תרמו לנו כאן
ביום שלישי, ה-1 בדצמבר!

Giving Tuesday הוא יום בינלאומי של נתינה ותרומה שמתקיים ביום שלישי שאחרי חג ההודיה, ואחרי ימי המכירות הגדולים Black Friday ו-Cyber Monday. מאז השקתה ב-2012, נרשמה עליה של 470% בתרומות און-ליין ביום שלישי שלאחר חג ההודיה. 

  אריק ספיקר                                                    בשיתוף עם     


רכז פרוייקט "ללמוד" וראש דסק אירופה בתורה מציון

חברת ״טבע תעשיות פרמצבטיות״ היא החברה הגדולה ביותר במדינה מזה שנים רבות. 
 
שווי השוק של החברה מוערך במעל 200 מיליארד שקל. לחברה 46.000 עובדים בארץ ובעולם. 
 
החברה, שהפכה להיות סמל ישראלי בעולם כולו, נוסדה בשנת 1901 בירושלים ונשארה חברה יחסית קטנה למשך כמעט חמישים שנה. 
 
הפריצה הגדולה קרתה בזמן מלחמת העולם השניה, כאשר מצד אחד אסרו הבריטים על ייבוא תרופות מגרמניה ומן הצד השני הגיעו מספר רב של אנשי מדע יהודים מגרמניה. 
 
שני המרכיבים הללו עזרו מאוד לחברה לגדול. החברה אף סיפקה תרופות עבור החיילים הבריטים במזרח התיכון.
המומחיות של טבע היא בתרופות גנריות - חיקויים של תרופות מקוריות שפג עליהן הפטנט - אולם לחברה גם הצלחות גדולות בתרופות מקור. הישגה הגדול ביותר של טבע, ואחד מהישגיו הגדולים של המדע הישראלי בכלל, היה קבלת אישור ה-FDA לתרופת הקופקסון ב-1996. התרופה פותחה בידי צוות חוקרים במכון ויצמן למדע, והיא אחת הטובות ביותר המצויות כנגד מחלת הטרשת הנפוצה כיום. תרופת הקופקסון משווקת בלמעלה מ-50 מדינות ברחבי העולם.
 
לטבע מספר רב של מפעלים ומרכזים בארץ. בתמונה משבוע שעבר ניתן היה לראות את המרכז הלוגיסטי הגלובלי שליד העיר שוהם. שטחו הכולל של המרכז 77,000 מ"ר, מתוכם 50,000 מ"ר שטח בנוי.
 
 

 יישר כח 
לסידני ליונס


שענה את
התשובה הנכונה

                           

היכן התמונה הזו צולמה?

תשובות יש לשלוח למייל:
arik@torahmitzion.org

התשובה הנכונה, מידע מורחב על
 האתר ושם המזהה הראשון
יפורסמו בעלון של שבוע הבא.


 

   

 תורה מציון הינה תנועה תורנית ציונית המקיימת חיבור אנושי בין יהודי העולם המבוסס על מרכזים תורניים ציוניים, ומגוון ערוצי השפעה עדכניים.

  מזה 20 שנים תורה מציון מכשירה ושולחת שליחים - רווקים רווקות ומשפחות, לתפקידים חינוכיים בקהילות ברחבי העולם.
מעל ל- 1200 שליחי תורה מציון בעבר ובהווה מעשירים ומעצימים את אחינו בתפוצות. 

  הם מחזקים זהות היהודית, מהדקים את הקשר                   לישראל ומעודדים עליה.

 

בשיתוף