Copy
view in your browser
עקב | כ"ג אב תשפ"ב | 20 לאוגוסט 2022 | עלון מספר 458


מוקדש לעילוי נשמת יעקב בן אברהם ושרה אהרונוב ז''ל

דבר תורה - עקב

הייעוד של עם ישראל


ישראל מאיר
שליח בממפיס (תשפ"ב)


לחצו כאן לגרסת ה-PDF

מתי מת אהרון?
פרשת עקב ממשיכה את פרשות דברים ואתחנן בהן משה רבינו עומד בשנת הארבעים ונושא דברי תוכחה לעם, והוא חוזר ומספר את האירועים שעברו עליהם במדבר. בין היתר עוסק בחטא הקשה של העגל, אירוע שהתרחש בשנה הראשונה, אך פתאום ישנה קפיצה מעניינת לאירוע שקרה בשנת הארבעים – מותו של אהרון הכהן.
(ה) וָאֵ֗פֶן וָֽאֵרֵד֙ מִן־הָהָ֔ר וָֽאָשִׂם֙ אֶת־הַלֻּחֹ֔ת בָּאָר֖וֹן אֲשֶׁ֣ר עָשִׂ֑יתִי וַיִּ֣הְיוּ שָׁ֔ם כַּאֲשֶׁ֥ר צִוַּ֖נִי ה':
(ו) וּבְנֵ֣י יִשְׂרָאֵ֗ל נָֽסְע֛וּ מִבְּאֵרֹ֥ת בְּנֵי־יַעֲקָ֖ן מוֹסֵרָ֑ה שָׁ֣ם מֵ֤ת אַהֲרֹן֙ וַיִּקָּבֵ֣ר שָׁ֔ם...
(ז) מִשָּׁ֥ם נָסְע֖וּ הַגֻּדְגֹּ֑דָה וּמִן־הַגֻּדְגֹּ֣דָה יָטְבָ֔תָה...
(י) וְאָנֹכִ֞י עָמַ֣דְתִּי בָהָ֗ר כַּיָּמִים֙ הָרִ֣אשֹׁנִ֔ים אַרְבָּעִ֣ים י֔וֹם וְאַרְבָּעִ֖ים לָ֑יְלָה וַיִּשְׁמַ֨ע ה' אֵלַ֔י גַּ֚ם בַּפַּ֣עַם הַהִ֔וא לֹא־אָבָ֥ה ה' הַשְׁחִיתֶֽךָ:
(יא) וַיֹּ֤אמֶר ה' אֵלַ֔י ק֛וּם לֵ֥ךְ לְמַסַּ֖ע לִפְנֵ֣י הָעָ֑ם וְיָבֹ֙אוּ֙ וְיִֽירְשׁ֣וּ אֶת־הָאָ֔רֶץ אֲשֶׁר־נִשְׁבַּ֥עְתִּי לַאֲבֹתָ֖ם לָתֵ֥ת לָהֶֽם:
משה המספר על חטא העגל קופץ פתאום לסיפור מותו של אהרון והמסעות הבאים בעקבותיו, ואז חוזר לדבר על חטא העגל, לאחר מכן משה גם מוסיף פסוק מעניין שעוד נחזור אליו בהמשך – (יא) וַיֹּ֤אמֶר ה' אֵלַ֔י ק֛וּם לֵ֥ךְ לְמַסַּ֖ע לִפְנֵ֣י הָעָ֑ם וְיָבֹ֙אוּ֙ וְיִֽירְשׁ֣וּ אֶת־הָאָ֔רֶץ אֲשֶׁר־נִשְׁבַּ֥עְתִּי לַאֲבֹתָ֖ם לָתֵ֥ת לָהֶֽם:
על כל זה יש לשאול

  1. מה עניין סיפור מותו של אהרון בשנה הארבעים לחטא העגל בשנה הראשונה?
  2. וגם מדוע כתוב בפסוק שאהרון נפטר במוסרה הרי אנחנו יודעים שאהרון נפטר בהר ההר?
  3. שאלה נוספת היא מדוע מוסיף משה כי ה' אמר לו מיד לאחר קבלת הלוחות כי עליהם להתכונן לרשת את ארץ ישראל? מהו הקשר בין קבלת התורה לירושת הארץ?
חטא העגל #2:
כדי לענות על שאלות אלו נעמיק בתשובתו של רש"י לשאלות הראשונה והשנייה, שבה רש"י חושף אותנו לסיפור מעניין סביב מותו של אהרון.
וכך כותב רש"י: "(ו) ובני ישראל נסעו מבארות בני יעקן מוסרה - מה ענין זה לכאן? ועוד, וכי מבארות בני יעקן נסעו למוסרה, והלא ממוסרות באו לבני יעקן? ...ועוד, שם מת אהרן? והלא בהר ההר מת?!...אלא אף זו מן התוכחה, ועוד זאת עשיתם כשמת אהרן בהר ההר לסוף ארבעים שנה ונסתלקו ענני כבוד יראתם לכם ממלחמת מלך ערד ונתתם ראש לחזור למצרים, וחזרתם לאחוריכם שמונה מסעות עד בני יעקן ומשם למוסרה, שם נלחמו בכם בני לוי והרגו מכם ואתם מהם, עד שהחזירו אתכם בדרך חזרתכם
ובמוסרה עשיתם אבל כבד על מיתתו של אהרן שגרמה לכם זאת, ונדמה לכם כאלו מת שם. וסמך משה תוכחה זו לשבירת הלוחות, לומר שקשה מיתתן של צדיקים לפני הקדוש ברוך הוא, כיום שנשתברו בו הלוחות. ולהודיעך שהוקשה לו מה שאמרו (במדבר יד, ד) נתנה ראש לפרוש ממנו, כיום שעשו בו את העגל:"
רש"י חושף אותנו לסיפור נסתר – מיד לאחר מותו של אהרון הסתלקו ענני הכבוד מה שהביא את מלך ערד להילחם עם ישראל, בגלל מלחמה זו עם ישראל נתמלאו פחד והחלו לחזור לעבר ארץ מצרים, אך שבט לוי רודף אחריהם, נלחם בהם והורג בהם, ממש כמו לאחר חטא העגל, עד שלבסוף הוא מצליח למנוע מהם לחזור למצרים והם ממשיכים לעבר ארץ ישראל. וכותב רש"י כי אף שאהרון אכן מת בהר ההר, ירידת האסימון על מותו והאבל שבא עקב כך התרחשו רק במוסרה. ועוד עונה רש"י כי הקשר בין חטא העגל לחטא החזרה למצרים לאחר מת אהרון הוא שמדובר בחטאים שווים בחומרתם.
לכאורה כיצד ניתן לומר שחטא העגל שהתרחש ממש לאחר הר סיני שהיה חטא חמור ונורא כמעט ע"ז, דומה לאי הרצון של בני ישראל החוששים להיכנס לארץ, ויתכן שרוצים להמשיך ולעבוד את ה' במקום אחר?
אין תורה בלי ארץ ישראל
נראה לי שהתשובה לשאלה הזו היא: חטא העגל שגרם לשבירת הלוחות עניינו חוסר מוכנות מסוים של עם ישראל לקבל את התורה והמצוות, סוג של התכחשות שלהם לייעוד אותו קבע להם ה', בדומה לכך גם חוסר הנכונות להיכנס לארץ ישראל, גם אם ממשיכים לחיות חיי תורה ומצוות במקום אחר, הוא גם סוג התכחשות לייעודו של עם ישראל – יעוד לאומי אותו ניתן לקיים רק במסגרת מדינית בארץ ישראל
[1].
התורה איננה רק דת של עבודה פרטית בשביל רוחניות, קדושה או אפילו שכר נצחי, אלא מדובר גם בתוכנית עולמית שאותה מוביל עם ישראל ביעוד הגדול שלו להיות ממלכת כהנים וגוי קדוש, כפי שמדגישה התורה ממש לפני קבלת התורה בספר שמות.
ולכן גם מדגיש משה מיד לאחר שהוא מספר על מתן תורה – המסע הבא הוא לארץ ישראל, ושם ורק שם תוכלו לקיים באופן מלא את התורה ולמלא את ייעודכם.
שנזכה להקים פה בארץ ממלכת כהנים וגוי קדוש, שבת שלום!
 

[1] יעויין רמב"ן ויקרא יח כה, וכן אורות התחיה ב

לתגובות: meir.isz.444@gmail.com
 

לדברי תורה נוספים על הפרשה לחץ כאן


הרב ידידיה נוימן

דבר תורה קצר על עקב (5 דקות)
הברכה מתוך עמל המצוות
להאזנה
מה חדש בארץ?
זכינו לביקור של לינדה סולומון מפרת', לראשונה מאז הקורונה
בחורי מקסיקו ווושינגטון תשפ"ג בפגישת עבודה אחרונה לקראת שליחות
פעילות מסביב לעולם

תודה בטעם טוב! צוות מלבורון זכו בארוחה כפרס ראשון ב'תחרות מדיה' בין יעדי תורה מציון. כל הכבוד על כל העבודה שעשיתם, ובתיאבון!

שו"ת שמיטה
💰האם יש דרך לקיים היום מצוות שמיטת כספים?
כל אדם צריך לרשום פרוזבול, כדאי שהלוואותיו בבנק לא ישמטו. אולם, כיצד נקיים את "הנשמה" של מצוות שמיטת כספים? מכון התורה והארץ הקים את "נדיבי ארץ", שמטרתו נתינת הלוואה לעני לפני סוף השמיטה, ובפרוזבול נציין במפורש שכל ההלוואת נשמטות למעט הלוואה זו. בשיתוף פעולה עם עמותת "מקימי" הכסף הזה הולך לנזקקים, ובמו"מ עם הבנקים כל שקל של הלוואה כזו מתרגם לעוד 2 שקלים שהבנקים מורידים לעניים בהחזר הלוואותיהם.
להצטרפות לנדיבי ארץ, לחץ כאן.
Facebook
YouTube
Website
Email
Instagram
Twitter


This email was sent to <<email>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Torah MiTzion · King George · 54 · Jerusalem 71109 · Israel