Copy
view in your browser
מסעי | ב' אב תשפ"ב | 30 ליולי 2022 | עלון מספר 455


מוקדש לעילוי נשמת יעקב בן אברהם ושרה אהרונוב ז''ל

דבר תורה - מטות / מסעי

גואל הדם והתפתחות מוסרית

הרב ד"ר אמיר משיח
אברך לשעבר בשיקגו (תש"ס-תשס"ב)
כיום רב קהילת "היכל גבריאל" בפתח תקוה;
ראש תוכנית הכשרת מורים באוניברסיטת אריאל

 
לחצו כאן לגרסת ה-PDF

לחצו כאן לדבר תורה של פרשת מטות
 

בפרשה קוראים על גואל-הדם. אך האם מציאות כזו מקובלת על התורה היום?

שמואל דוד לוצאטו, שד"ל (איטליה, 1865-1800), כתב בפירושו:
"והנה בדורות הראשונים בטרם יהיו העמים מסודרים תחת מלך ושרים ושופטים ושוטרים, היתה כל משפחה נוקמת נקמתה ממשפחה אחרת... והתורה העמידה שופטים ושוטרים ונטלה הנקמה מיד היחידים, ומסרה אותה לכל העדה. והנה כשהייתה הרציחה בזדון, יתכן להשקיט את הגואל, כי יאמרו לו: הנח להם לשופטים, הם יחקרו הדבר, ואם בן מות הוא ימיתוהו; אבל כשהיתה ההריגה בשגגה, לא היה אפשר להשקיט את הגואל ולהכריחו לראות מי שהרג את אביו נשאר ללא עונש, כי היה נראה לו וליודעיו ומכריו כאילו אינו אוהב את אביו; מאחר שאינו נוקם את נקמתם. והדעת הזאת לא היה אפשר לעקור אותה בבת אחת... גם איננו רחוק שבשעה שיהיה הגואל יוצא ליהרג [על שנקם שלא כדין], יתקומם העם על השופטים וירבו קלקול באומה. לפיכך מה עשתה התורה? הניחה זכות לגואל לנקום מיתת קרובו, אבל קבעה מקום מקלט לנוס שמה הרוצח, ולא יוכל הגואל לבוא שם ולהרגו".

לשיטתו, המציאות החברתית בימים ההם הייתה, שכל איש נוטל החוק לידיו ונוקם את נקמת בן-משפחתו שנרצח, והחברה בימים ההם, לא היה לאל ידה לעקור את התופעה. החברה האנושית לא הייתה מקבלת את השינוי וכך יכלה להיווצר מציאות של קריסת מערכת המשפט כולה, בהיעדר קבלה שלה על ידי העם. אשר על כן, לשיטתו, התורה לא עקרה את התופעה, אלא צמצמה אותה. מעתה, יש דין ויש דיין, ורק במציאות מסוימת, יוכל גואל הדם לנקום את נקמתו. הגם שהתופעה לא נעקרה כליל.

התורה הבינה את הדבר ואף שיתפה איתו פעולה, כשעיקר פעולתה התמקד בחינוך החברה. לא ניתן לחנך את החברה לנקוט בדרך משפט שונה בתכלית, ברגע. זהו תהליך פדגוגי איטי, והוא יכול לארוך מאות ואולי אלפי שנים. אך זוהי התורה, שמדברת לבני האדם בשפתם שלהם, המילולית והקונספטואלית. לא בכדי כתב הרב קוק:
"זאת היא מעלתה של המוסריות כשהיא מחוברת למקורה האלוקי, שיודעת היא "עת לכל חפץ", ולפעמים היא כובשת את מעיינה בשביל לקבץ כוח לתקופות הבאות, מה שלא יוכל קוצר-רוחה של המוסריות המנותקת ממקורה לשאת ולסבול" (טללי אורות, פרק ח').
חינוך החברה נתון בידי חכמי התורה שבכל דור ודור. אלה, בחוכמתם הגדולה, יידעו איך להתאים את המוסר התורני האידיאלי, לתוך המציאות הריאלית, בקצב הנכון ובמינון הנכון, כך שהמוסר החברתי והמשפטי יתרומם אט אט למוסר התורה המקורי העליון, בלא לפגוע, לא בתורה חלילה ולא בחברה.

מוסר גואל הדם היה נכון לחברה לפני אלפי שנים. לא עוד! התורה חינכה את האנושות כולה במשך השנים, וכעת המוסר שונה. מזוכך יותר. גאולת דם לא מתקבלת כלל בחברה מתוקנת.

לתגובות: a.mashiach@gmail.com
 

לדברי תורה נוספים על הפרשה לחץ כאן

הרב ידידיה נוימן
דבר תורה קצר על מטות (4 דקות)
הדיבור בונה עולמות

דבר תורה קצר על מסעי (5 דקות)
דווקא בתוך המיצר
מסעי
מטות
מה חדש בארץ?
המשך שבוע ושבת מדהימה בהכשרת קיץ במגדל עוז!
טקס ברכת הדרך לשליחי תשפ"ג!
אברהם דובדבני (דובדב) קיבל במהלך הטקס תעודת הוקרה על פעילותו הציבורית ותרומתו בהקמה ובקידום חזונה של תורה מציון בעולם.
בתמונה משמאל לימין, הרב דורון פרץ, מנכ"ל המזרחי העולמי, פרופ' חיים סוקניק, נשיא המרכז האקדמי לב, הרב פנחס גולדשמידט, נשיא ועידת רבני אירופה, הרב יצחק נרי'ה, ראש ישיבת תורה בציון ויו"ר הנהלת תורה מציון, זאב שוורץ, מנכ"ל תורה מציון, אברהם דובדבני (דובדב), יו"ר קק"ל, סולי סאקס, חבר הנהלה ולשעבר מזכ"ל המזרחי העולמי, דינה דובדבני, לשעבר מנהלת בת עמי לתפוצות, ועדי סמסון, חברת הנהלה, מנכ"לית עשה לך רב.
מפגש בארץ של משפחות ראשי כולל ממפיס לשעבר, עם ענת וריקי קאמפ שהגיעו לביקור
ושבו בנים לגבולם! מברכים את משפחת וונדי עם חזרתם משליחות של 3 שנים בממפיס
פעילות מסביב לעולם
הרב יצחק רפפורט, ראש הכולל בוורשה, מעביר הרצאה לפליטים יהודים מאוקראינה בנושא תפילה וקבלת שבת

צוות פרת' נפרדים מנועה דיאמנט שבעזרת ה' עולה לארץ!

שו"ת שמיטה
🍏🕊️האם מותר להגן על הפירות מפני ציפורים ושאר מעופפים?
🏡הגנה על הפירות ע"י פריסת רשתות או נייר נחשבת בהלכה "אוקמי פירא", ונתונה במחלוקת גדולה, כאשר הרב קוק החמיר ואסר כיוון שזו מלאכה חקלאית, ומולו החזון איש הקל והתיר. במקרים רבים, אם לא נעטוף את העץ ברשת או כל פרי בעטיפה, אזי הפירות יאכלו ולא ישאר לאדם שום דבר לאכול, והתבטלה מצוות "והייתה שבת הארץ לכם לאוכלה". למעשה, מי שקשה לו יכול להסתמך על הדעות המקילות (קטיף שביעית תשפ"א עמוד 194).
Facebook
YouTube
Website
Email
Instagram
Twitter


This email was sent to <<email>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Torah MiTzion · King George · 54 · Jerusalem 71109 · Israel