Copy
view in your browser
וירא | יז חשוון תשפ"ב | 23 לאוקטובר 2021  | עלון מספר 416

מוקדש לעילוי נשמת
מרים רבקה בת חיים ז"ל

מרדכי יוסף בן יצחק דוד פרידלנד ז"ל
מנשה ז''ל בן מרדכי יוסף ז"ל ומרים פרידלנד תבל״א

יואל אנסבכר ז"ל
אברהם דרייזן ז“ל

תנחומים לגלן גוליש (ידיד תורה מציון) בפטירת אמו, אדי (עיטקה בת לייזר)
מזל טוב ליהודה ומעין שטיימן (מוסקבה תשנ"ט-תשס"א) להולדת הנכד, עברי מרדכי


הרב ידידיה נוימן
דבר תורה קצר לפרשת וירא (3 דקות)
 
חשיבות כח הרצון שהתגלה בסיפור העקידה
להאזנה

מוקדש לעילוי נשמת יעקב בן אברהם ושרה אהרונוב ז''ל

 

וְשָׁמְרוּ דֶּרֶךְ ה' לַעֲשׂוֹת צְדָקָה וּמִשְׁפָּט...

הרב אליהו אידלברג
שליח לשעבר בוושינגטון (תשס"א-תשס"ד)

כיום ראש ישיבת בנ"ע אורות יהודה

לגרסת ה-PDF לחץ כאן

המפגש המעמיק שלנו עם דמותו של אברהם היא מגיל 75 ועד לפטירתו בגיל 175. מסע חייו לפני כן מורחב אצל בעלי המדרש ולא בפשט הכתובים. כבר בתחילת פרשת לך לך בולט הקשר והדיבור שלו עם ה'. אברהם מתבטל לציווי האלוקי ויוצא למסע חיים שמשאיר את עברו ומוליד את חידושיו. בסיום פרשת לך לך, כמעט בגיל 100, אברהם כורת ברית עם ה' ומתקרב עוד יותר לה'. אברהם ושרה משנים את שמם ומתוך הקירבה הגדולה זוכים לשינוי הטבע האנושי, מעקרות לפרי בטן, והמשכיות הדרך בבנם יצחק. בפרשתנו אנו נפגשים בפעם השניה במפגש של אברהם עם תרבות סדום. בתיאור של 4 פסוקים לפני שאברהם מתבשר על עונשם, אנו נחשפים למפגש ייחודי שבין אלוקים ואדם, ה' ואברהם.  

"וַיָּקֻמוּ מִשָּׁם הָאֲנָשִׁים וַיַּשְׁקִפוּ עַל פְּנֵי סְדֹם וְאַבְרָהָם הֹלֵךְ עִמָּם לְשַׁלְּחָם. וַה' אָמָר הַמְכַסֶּה אֲנִי מֵאַבְרָהָם אֲשֶׁר אֲנִי עֹשֶׂה. וְאַבְרָהָם הָיוֹ יִהְיֶה לְגוֹי גָּדוֹל וְעָצוּם וְנִבְרְכוּ בוֹ כֹּל גּוֹיֵי הָאָרֶץ. כִּי יְדַעְתִּיו לְמַעַן אֲשֶׁר יְצַוֶּה אֶת בָּנָיו וְאֶת בֵּיתוֹ אַחֲרָיו וְשָׁמְרוּ דֶּרֶךְ ה' לַעֲשׂוֹת צְדָקָה וּמִשְׁפָּט לְמַעַן הָבִיא ה' עַל אַבְרָהָם אֵת אֲשֶׁר דִּבֶּר עָלָיו."

בשני הפסוקים הראשונים יש תיאור האירוע והערה להערכתו של ה' את אברהם שהוא לא מכסה ממנו את תוכניתו ביחס לסדום. אולם, מה מוסיפים שני הפסוקים הבאים? מבחינת תיאור המפגש, לכאורה יכולנו לוותר עליהם. הפרשנים הציעו מספר הצעות שיכולות ללמדנו על אברהם ומורשתו אלינו. מעיון בשני הפסוקים למדו את מעלות אברהם וצאצאיו. 

רש"י מזכיר מדרש אגדה שזו ברכה שנתן ה' לאברהם שהוא יהיה לגוי גדול ועצום. כלומר: זו נבואה על מה שיהיה. רש"י מציע הסבר משלו שזה תיאור חביבותו של אברהם וצאצאיו, שיקיימו את ציוויו וילכו בדרכו. אברהם חביב לפניי להיות לגוי גדול ולברך את גויי הארץ. מעשי צאצאיו יביאו על אברהם את הברכות. אברהם אהוב ורצוי ולכן ה' חושף בפניו את עתידם של לוט וערי הכיכר שהם חיים בצורה שונה והפוכה מדרכו של אברהם. רמב"ן מדגיש את מעלותיו של אברהם בעיני ה' ולדורות. ראוי שידעו את מעלותיו ובמיוחד שריחם על שכניו, התפלל עליהם למרות מעשיהם, והלך בדרך ה' של עשיית צדקה ומשפט, ולכן יצווה בכך את צאצאיו. אברהם הוא איש המעלה בעיני ה', ה' מעריך אותו ובוחר לשתף אותו בעונשם הקרב של אנשי סדום. בפירושו "הנכון בעיני" מוסיף רמב"ן שה' מכיר ומעיד על עבדיו הצדיקים והחסידים לשמור פקודתם ולכן אומר גם ביתו אחריו.

מפגש קצר זה מלמד אותנו על הקשר והזיקה הייחודיים שקנה אברהם במעשיו, חסדיו, רחמיו וחסידותו בקירבתו לה'. פרשייה זו מלמדת אותנו על ההשגחה האלוקית ועל היכולת האנושית להתקרב לה'. ה' משגיח ונוכח. יש רצון אלוקי להיטיב, לשלם שכר טוב לעבדיו ולשתף את האדם בפועלו של הא-ל בהנהגתו את העולם. ה' נוכח בעולמנו, בהתגלות ובגילוי, בהערכה, בצדקה ובמשפט. האדם צריך לנסות להלך בדרך ה' ויכול להתקרב לשמוע את דבר האלוקים. ולבסוף בפסוקים אלו יש גם תקווה גדולה לכך שדבר ה' אלוקינו יקום לעולם ויעבור במסורת מדור לדור. מאמצי אברהם והשתדלותו לא יעלמו בסיום חייו, אלא דרכו תלך ותעבור אלינו ואנו נזכה להגשימם, ככל שנבחר להלך בדרך צדקה ומשפט בענייני בין אדם לחברו ובין אדם למקום. 

לתגובות: elieidelberg@gmail.com

לדברי תורה נוספים על הפרשה לחץ כאן
שליחי מונטריאול ליוו את ילדי בית הספר היברו אקדמי בטיול 'יום ראשון'
בממפיס חגגו סיום מסכת ביצה והתחילו את מסכת ראש השנה. מזל טוב!
היו שותפים בהפצת תורת ארץ ישראל!
תרמו כאן
תורה מציון הינה תנועה תורנית ציונית היוצרת חיבור אנושי בין יהודי העולם באמצעות הקמת מרכזים תורניים ציוניים ומגוון ערוצי השפעה עדכניים.

  מזה 25 שנים תורה מציון מכשירה ושולחת שליחים - רווקים, רווקות ומשפחות, לתפקידים חינוכיים בקהילות ברחבי העולם.


מעל ל-1,500 שליחי תורה מציון בעבר ובהווה מעשירים ומעצימים את אחינו בתפוצות. הם מחזקים את הזהות היהודית בקהילות, מהדקים את הקשר לישראל ומעודדים עלייה.

 
Like https://www.facebook.com/ShlichutTorahMitzion/?fref=ts on Facebook
Facebook
YouTube
Website
Email
Instagram
Twitter


This email was sent to <<email>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Torah MiTzion · King George · 54 · Jerusalem 71109 · Israel