Copy
See on Avatud Eesti Fondi iganädalane uudiskiri.
Uudiskiri 11 / 2019

AEFi uudised

Eesti külm ja konservatiivne kevad
Avatud Eesti Fondi nõukogu liige, ICDSi juures asuva Eesti Välispoliitika Instituudi juht Kristi Raik kirjutab ECFRis ilmunud artiklis, mis on Eesti sisepoliitikas rahvusvahelises kontekstis viimase kuu jooksul toimunud.
Teine AEF nõukogu liige, ettevõtja ja kodanikuaktivist Indrek Kasela räägib intervjuus Maalehele igapäevasest osalusdemokraatiast ja selle vajadusest.
AEF oli kohal ka täna Riigikogu avaistungi eel toimunud meeleavaldusel "Jah vabadusele, ei valedele! - kaabu silmini pähe!", kus seisime koos sajakonna teise inimesega demokraatlike väärtuste eest.


Peatselt selgub uus kolleeg
AEF otsis märtsikuus oma meeskonda täiendust ehk Norra ja Euroopa Majanduspiirkonna Finantsmehha-nismidest rahastatud Aktiivsete Kodanike Fondi programmi koordinaatorit. Saime kümmekond tugevat avaldust, kelle seast teeme peagi valiku.

Issanda loomaaiast

Aktivistid astuvad areenile
Möödunud nädala meeleavaldusel "Jah vabadusele, ei valedele!" pidas ajakirjanik Maris Hellrand kõne ajakirjaniku ja kodaniku vastutuse suhetest; talle sekundeeris artikliga ettevõtja, kunagine ajakirjanik Villu Arak. Endiste Vaba Euroopa ajakirjanikena vallutasid nad oma sõnumiga ka Ida raadio eetri. Selle nädala Eesti Ekspressi juhtkirjas kirjutas peatoimetaja Erik Moora, mis on EKRE puhul see, mida vaba ühiskond tolereerida ei tohiks. Nädala alguses tegid oma seisukoha selgeks ERRi ajakirjanikud eesotsas Andres Kuusega ning loomeinimesed näitleja Reimo Sagori suu läbi. Erilise žesti tegid ka Eesti Teatriliidu 2018. aasta etenduskunstide ühisauhinna saanud Juhan Ulfsak, Eero Epner ja Mart Kangro, annetades preemiaks saanud 2000 eurot Feministeeriumile.  

Open Society Foundations (OSF): uudiseid võrgustikult

CEU Viini kampus avab uksed sügisel
Leping on alla kirjutatud ja asi ametlik: sügisest on Budapestist välja tõrjutud Kesk-Euroopa Ülikoolil kodu ja kampus Viinis Quellenstrasse 51, kuhu võetakse vastu ka uusi üliõpilasi. Budapestis jätkatakse juba vastu võetud tudengitega kuni nad oma õpingud lõpetavad; Viini osakaal suureneb al. 2020 veelgi. Rektor Michael Ignatieffi sõnul jääb CEU vähemalt mõneks ajaks kahe paralleelse kampusega ülikooliks. Artiklit kogu infoga loe SIIT
Veel loe (arvatavasti) Google Translate'i abil tunnustusest, mille Viini linn andis George Sorosile. 

Euroopa ja maailm

Protestid Tühja Hispaania vastu
Paljud Lääne-Euroopa riigid maadlevad sarnaselt Eestiga vananeva rahvastiku ja tühjaks jäävate küladega - sama probleemiga, millega püüab AEF Eestis koos teiste organisatsioonidega #kuidasmekestame algatuse raames tegeleda. Möödunud nädalavahetusel tuli erinevatel hinnangutel 50-100 000 inimest peamiselt Kesk-Hispaania maapiir-kondadest pealinna Madridi, et nõuda võimult paremaid avalikke teenuseid ja vastuseid, mis saab nende elukesk-konnast, kus rahvastiku tihedus on kohati võrreldav Siberiga.
Vaata kokkuvõtet meeleavaldusest siit, soovituslik on ka video. Nn tühjaks jääva Hispaania liikumine on 85 kodaniku-ühenduse jõul võrsunud rohujuure-tasandilt. 

AEF raadios

AEF minutid 3. aprillil
Avatud Eesti Fond on heategevuslik valitsusväline sihtasutus, mis arendab avatud ühiskonda Eestis ja mujal.
Meie postiaadress:
Avatud Eesti Fond, Estonia pst 5a Tallinn 10143 Estonia