Copy
See on Avatud Eesti Fondi iganädalane uudiskiri.
Uudiskiri 21 / 2018

AEFi uudised

Foorumi esinejad paigas
XXII Avatud Ühiskonna Foorum toob Tallinnasse Euroopa, majanduse ja populismi teemadel arutlema OSEPi mõttekeskuse juhataja Heather Grabbe ja Soome keskpanga juhi Olli Rehni.
Foorumi teine paneel on korraldatud kahasse Tartu Ülikooli eetikakeskusega ja selles arutlevad samal teemal Eesti kontekstis Praxise juht Tarmo Jüristo, poliitikavaatleja ja kommuni-katsiooniettevõtte Meta Advisory Group partner Andreas Kaju, politoloog Mari-Liis Jakobson ja TÜ professor ning Humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna dekaan Margit Sutrop.


Foto: Terje Lepp; keskel Heather Grabbe

Venemaa Hääled Käsmus: salvestus
Käsmus toimunud kohtumist režissöör Vitali Manski ja kirjanik Alisa Ganievaga saab järele vaadata SIIT. Lugemis-soovitus: Alisa Ganieva räägib Jaanus Piirsalule antud intervjuus oma kodukohast Dagestanist ja Põhja-Kaukaasia piirkonnast laiemalt. 

Issanda loomaaiast

Maailmakoristuspäev on ukse ees
Suurpäev, milleks Eesti juba mitu aastat liidrirollis valmistunud on, toimub juba sel laupäeval, 15. septembril. Eesti eestvedamisel hakkavad ühel ja samal päeval maakera puhtamaks koristama korraga ligi 150 riiki. Teeme Ära! Maailmakoristus on EV100 programmi osana suurim eestlaste kingitus maailmale meie riigi 100. sünniaasta-päeva puhul. Üleilmne koristuspäev algab hommikul kell 10.00 Uus-Meremaal ning lõpeb 36 tundi hiljem Hawaiil. Aktsioon algab Eesti aja järgi 15. septembri südaööl ja korraga koristavad planeedi puhta(ma)ks miljonid inimesed üle terve maakera. Anna kindlasti oma panus nii sel päeval kui igapäevaselt, pane end kirja www.maailmakoristus.ee

Ingliskeelne nõu vabaühendustele
Alates 11. septembrist on vabaühenduste seas laialt kasutatud info- ja nõustamis-portaalis MAKIS põhilised artiklid loeta-vad ka inglise keeles. Kogu ingliskeelse info leiab SIIT. 

Open Society Foundations (OSF): uudiseid võrgustikult

 India LGBTI kogukonna võit
Pärast enam kui 20-aastast võitlust dekriminaliseeriti Indias seksuaalsuhted samast soost inimeste vahel. India rahvastikuarvu arvestades tähendab see vähemalt kümneid miljoneid inimesi, kes oleksid olnud seaduse silmis kriminaalkurjategijad. Loe siit artiklist, mida OSF LGBTI kogukondade kaitseks üle terve ilma ette võtab ja mida oleks sellest õppida ka teistel riikidel.

Euroopa ja maailm

Pjotr Verzilov viidi haiglasse
Mürgistusnähtudega on haiglasse viidud vene protestigrupi Pussy Riot liige Pjotr Verzilov, kes kaotas pärast kohtuistungit oma praeguse elukaaslase Veronika Nikulshina üle kõne-, nägemis- ja liikumisvõime. Verzilov on ka üks vene kohtusüsteemi ja -lahenditega tegeleva uudisteportaali Mediazona partner. Rohkem infot Meduza uudisteportaalist.

Miljon Kataloonia iseseisvuslast 
Kataloonia rahvuspüha tõi Barcelona tänavatele üle miljoni iseseisvuse toetaja. Tegemist on esimese suurema meeleavaldusega viimase aasta jooksul, nõuti ka mullu vangistatud aktivistide vabastamist eeluurimisvanglatest. 

Sõnum Euroopale Ungari valitsusele 
Euroopa Parlament hääletas kolmapäeval 2/3 häälteenamusega selle poolt, et sanktsioneerida Ungari valitsust Euroopa Liidu väärtustega vastuollu minemise tõttu. Ehkki võimalus, et Ungarit tõepoolest sanktsioneeritakse on imeväike (selle poolt peaksid hääletama absoluutselt kõik teised liikmesriigid), saadab tänane hääletus siiski laiali sõnumi, millised väärtused on olulised enamike riikide ja nende esindajate jaoks Euroopas. Ja mida toob see kaasa Poolale? Loe edasi Euractivist ja Politico'st

AEF raadios

AEF minutid 12. septembril
Heateo SA tegevjuht Pirkko Valge räägib värskelt loodud mõjufondist, mille kogumahuks on ligi 500 000 eurot ja mis esimesena toetab Kiusamisvaba Kooli algatust. Kuula saadet SIIT.

Avatud Eesti Fondi minutid kõlavad Kuku raadios kolmapäeva hommikuti pärast kella 10 uudiseid. Kõiki saateid saab järelkuulata AEFi kodulehelt
Avatud Eesti Fond on heategevuslik valitsusväline sihtasutus, mis arendab avatud ühiskonda Eestis ja mujal.
Meie postiaadress:
Avatud Eesti Fond, Estonia pst 5a Tallinn 10143 Estonia