Copy
See on Avatud Eesti Fondi iganädalane uudiskiri.
Uudiskiri 6 / 2022

AEFi uudised

Digiriigi ajalugu talletatud 
EY Consultingu tiim eesotsas Raivo Ruusalepaga on ära teinud suure töö ja talletanud digiriigi sünnilood läbi nende inimeste, kes on aidanud tänaste Eestit luua. AEFi rolli ja tegemisi e-Eesti loomisel meenutab fondi juhataja Mall Hellam. Lühikest videokollaaži kõigist intervjuudest saab näha SIIT. Teksti-lise kokkuvõtte intervjuudes kuuldust koostas Aro Velmet ja see on nüüd huvilistele kättesaadav RIA kodulehel. 
Täispikkuses intervjuud - kokku 65h - leiab Rahvusarhiivi filmi infosüsteemist otsinguga "digiriigi ajalugu". Projekti algatas Majandus- ja Kommunikatsiooni-ministeerium. 

Tulumaksutagastus vabakonnale
Mulluste tulude deklareerimine on alanud - ja juba kolmandat aastat on võimalik enammakstud tulumaks annetada endale südamelähedas(t)ele vabaühendus(t)ele! 
Loe täpsemalt, kuidas seda teha ja miks võiksid oma annetuse teha AEFi heaks. 

Issanda loomaaiast

Kampaania "Ukraina heaks!"
Eesti Pagulasabi, Mondo ja Ukraina Kultuurikeskus kutsuvad üles toetama inimesi, kes elavad Ukraina rinde-lähedastes asulates jätkuvalt kehvades tingimustes. Kogutud raha eest osutatakse kohapeal vajaduspõhist abi vaesuse leevendamiseks, ebakindlates oludes elamisega toimetulekuks ja koolide aitamiseks. Lähem info tegevuste kohta on leitav ka kampaania FB lehelt. 
 

Open Society Foundations (OSF): uudiseid võrgustikult

Uutmoodi kapitalismist?
Kaks suurt fondi - William ja Flora Hewletti Fond ning Omidyari võrgustik - on otsustanud suunata ligi 40 miljonit USA dollarit ülikoolidesse, et aidata kaasa uute võimalike jätkusuutlike majandusmudelite sünnile ja edasi-arendusele, mõtestades ümber ka turgude, valitsuste ja kodanike suhted. Nendega on liitumas ka OSF, seda läbi oma globaalse Open Society University Networki ning 2022. aasta teises pooles ka Ford Foundation. Täpsemalt loe edasi SIIT. 

Euroopa ja maailm

Pandeemia ja Aafrika tulevik
Vaktsiinide tootmine ja kättesaadavus on selgelt ebavõrdne ja viib ka absurdsus-teni, kus Euroopa Liit peab veebruari lõpuks maha kandma 55 miljonit doosi Covid-19 vaktsiine, olles samal ajal Aafrilkale annetanud ainult 30 miljonit doosi. Ehkki oma retoorikas rõhutab EL enda ja Aafrika riikide erilist suhet, on reaalsuses EL lõviosa oma toodetud vaktsiinidest tarninud rikastesse riikidesse ja vaid 8% Mustale mandrile. Loe edasi. 

EL ja õigusriik: Ungari ja Poola
Euroopa Kohus otsustas sel nädalal, et Brüssel võib Euroopa Liidu ühisest eelarvest toetuste väljamaksmise siduda õigusriigi reeglite järgimisega liikmes-riikides. Kohtuotsus võimaldab Euroopa Komisjonil teha ettepaneku jätta Poolale ja Ungarile mõnedest programmidest raha välja maksmata. EL Kohtu otsus on lõplik. Loe artiklit ning Carri Ginteri kommentaari.  
Avatud Eesti Fond on heategevuslik valitsusväline sihtasutus, mis arendab avatud ühiskonda Eestis ja mujal.
Meie postiaadress:
Avatud Eesti Fond
Kentmanni 10-18
10116 Tallinn