Copy
See on Avatud Eesti Fondi iganädalane uudiskiri.
Uudiskiri 12 / 2020

AEFi uudised

Avatud Eesti Fond sai 30!

Meie ümmarguse sünnipäeva pidu on küll edasi nihkunud, aga ükskord me tähistame silmast silma niikuinii! Seniks pakub alternatiivi digimaailm:

  • Koostasime sünnipäeva puhul põhjaliku (ja julgeks siiski öelda, et ka põneva!) viktoriini, kus igaüks saab proovile panna oma teadmised meie tegemiste kohta läbi kolme aastakümne. Küll on hea, kui kirjas on ainult faktid, faktid, faktid. Kel veel osalemata, siis mängi meie mälumängu! 
  • Loe värsket sünnipäevasoovi OSFi ja AEFi asutajalt George Sorosilt SIIT. 
  • Järgmisel nädalal räägib AEF ühes oma nõukogu liikmetega president Kersti Kaljulaidiga vabakonna rollist ja võimalustest koroonakriisi ajal ja järel. Täpsem info esmaspäeval AEFi Facebooki lehel!
  • Meile on saabunud palju õnnesoove, mida avaldame jõudumööda oma samuti oma Facebooki lehel: Tere tulemast!
  • Kümme aastat tagasi andis AEF oma juubeli puhul välja raamatu "Eesti avanemine: 20 aastat avatud ühiskonna eest", mida saab mäluvärskenduseks sirvida ka meie kodulehel.


Ajaloo ilu ehk foto aastast 1998. George Soros pälvis president Lennart Merilt Maarjamaa Risti I klassi teenetemärgi ehk kõrgeima tunnustuse, mida välismaalane Eesti riigilt võib saada. 

Issanda loomaaiast

NULA inkubaatori uued algatused 
Eesti ainsasse ühiskondlikele algatustele mõeldud NULA inkubaatorisse pääsenud uutest algatustest enamik on seotud kas vaimse tervise probleemide lahendami-sega või abistavad lapsevanemaid töö- ja pereelu ühildamisel või oma lapse arengu toetamisel.
Kellelt ootame ja loodame suuri tegusid, vaata SIIT ja  www.nula.ee 

KÜSKi uus juht on selgunud
Nädala alguses valis Kodanikuühiskonna Sihtkapitali nõukogu uue juhi, kelleks saab Anneli Roosalu. Keskkonnateemade taustaga Roosalu hakkab KÜSKi tüürima alates 4. maist ja lepinguga 4 aastaks. Konkursil osales 21 kandidaati. Uudist loe täpsemalt SIIT. Omalt pool soovime õnne ja kordaminekuid!
 

Open Society Foundations (OSF): uudiseid võrgustikult

OSF annab 133 miljonit USD toetust
Avatud Ühiskonna Fondide võrgustik jagab COVID-19 vastases võitluses kodanikuühendustele 133 miljonit dollarit, et kaitsta ühiskonna kõige haavatavamaid gruppe ja tagada neile võrdsed võimalused kriisiga toimetulekuks. Erakorralise abipaketi kokkuvõtlik info on SIIN

Lisaks teatas OSF, et eraldab kogupaketist 16 miljonit USD ainult kõige kiiremat reageerimist vajavate kliimakriisi prioriteetidega võitlemiseks ning vastuseisuks autoritaarsetele poliitilistele jõududele. Loe täpsemalt, milliseid tegevusi toetatakse. 37 miljonit USD läheb USA kõige rängemalt kannatada saanud linnale ehk New Yorki, kus toetatakse sotsiaalmajanduslikult kõige nõrgemaid gruppe; samuti koolisüsteemi, et distantsõpe oleks kõigile kättesaadav ja paremini korraldatud. 

Veel loe, mida OSFi juht Patrick Gaspard arvab "viraalsest autoritaarsusest".

Euroopa ja maailm

Kodanikuvabadused koroonakriisis
Maailma kodanikuühiskonna katusorga-nisatsioon CIVICUS on tegelenud erinevate ühiskondade monitoorimisega pandeemias ning koostanud raporti, mis riikides ja kuidas on piiratud vaba ligipääsu informatsioonile, kiusatud taga ajakirjanikke ja kärbitud meedia-vabadust, rünnatud inimõiguslasi ning muudetud seadusandlusi vastavalt eriolukorrale. Juhitakse tähelepanu, et kuigi valeinfo ja -uudistega võitlemine on väga olulised, on mõned riigid võtnud kiirelt vastu ka ebaproportsionaalselt rangeid karistusi, millel võivad olla laiemad mõjud. Ülevaate lõpuks esitatakse soovitused, mismoodi peaksid valitsused käituma, et tagada kodanikele vabadused ja õigused ka pandeemia tingimustes. 

AEF raadios

AEF minutid 22. aprillil 
Fondi algusest peale tüürinud AEFi juhataja Mall Hellam võtab kokku selle pika aja suurimad töövõidud. Kuula SIIT! 
 
AEF minutid 15. aprillil
Riina Kuusik-Rajasaar arengukoostöö ja humanitaarabiga tegelevast organisatsioonist Mondo räägib koroonaviirusest arenguriikides ning sellest, mis kriis neile ja Mondo algatustele kaasa toob. Saadet kuula SIIT. 


AEFi vabakondlikke teemasid käsitlev veerandtund on Kuku raadio eetris igal kolmapäeval pärast kella 10 uudiseid.
Avatud Eesti Fond on heategevuslik valitsusväline sihtasutus, mis arendab avatud ühiskonda Eestis ja mujal.
Meie postiaadress:
Avatud Eesti Fond, Estonia pst 5a Tallinn 10143 Estonia