Copy
See on Avatud Eesti Fondi iganädalane uudiskiri.
Uudiskiri 2 / 2021

AEFi uudised

XXIV AÜF õigusriigist: kuula-vaata!
Möödunud nädalal toimus juba 24. korda Avatud Ühiskonna Foorum, sedakorda teemal "Õigusriik - paljude vabadus, väheste kohustus?" Vaata järele AEFi Facebook live'st!Esinesid Euroopa Komisjoni asepresi-dent Věra Jourová ning arutelupaneelis EV endine president Toomas Hendrik Ilves, AEFi nõukogu liige ja poliitikaanalüütik Kristi Raik ICDSi juures asuvast Eesti Välispoliitika Instituudist ja Eesti Inimõiguste Keskuse nõukogu esinaine, TalTechi Õiguse instituudi kaasatud professor Katrin Nyman-Metcalf. Väga hea meel oli ka OSFi ja AEFi asutaja, filantroop George Sorosi spetsiaalselt foorumi jaoks saadetud tervituse üle.
Foorumi korraldasime kahasse Euroopa Komisjoni esindusega Eestis; toetas ka Justiitsministeerium. 

Issanda loomaaiast

Nähtamatud Loomad ja saavutused
Üle kolme aasta tegutsenud loomakaitseorganisatsioon Nähtamatud Loomad keskendub farmiloomade kaitsele ja heaolu parandamisele Eestis. Lühikese tegutsemisaja jooksul on organisatsioon näidanud kiiret kasvu, tegevusse on kaasatud sadakond vabatahtlikku ja organisatsioonis töötab 8 täistööajaga töötajat. Loe, millised on organisatsiooni eelmise aasta suurimad saavutused.

Open Society Foundations (OSF): uudiseid võrgustikult

Tööriistad inimõiguste hüvanguks
Loe sellest küsimustele ja vastustele üles ehitatud artiklist, kuidas aitab OSFi stipendiaat, NYCi disainiettevõte kaasa digitaalsete "tööriistade" disainimisele, mida kasutada erinevate autoritaarsete režiimide vastu võitlemisel ja inimõiguste kaitsmisele. Nende portfooliost on ette näidata juba mitu huvitavat projekti - näiteks Iraagis toimunud pisargaasi-rünnakute vastu võitlemisest kuni selleni, et aidata lastel nõuda kohtus vastutust kliimakriisi tagajärgede eest, kui selle tagajärjel jäävad nad ilma oma kodust. 

Euroopa populistid ettevaatlikud
Mitmete Euroopa riikide populistlikud poliitikud on pärast rünnakut Kapitooliumile taganenud oma varasematest toetussõnadest viimaseid päevi USA presidendi toolil istuvale Donald Trumpile. Tekkinud olukorda kommenteerib New York Timesi veergudel ka OSEPI juht, poliitikateadlane Heather Grabbe. 

Euroopa ja maailm

Hiina, Lääs ja desinformatsioon 
Loe ECFRist, kuidas saavad demokraatiad digiajastul seista vastu Hiinast tulevale valeinfole. Hiina on suurendamas ka oma pehme võimu kohalolu Euroopas - Budapest, kust pagendati Kesk-Euroopa Ülikool, on 2024. aastal avamas Fudani Ülikooli haru. 

AEF raadios

AEF minutid 13. jaanuaril 
Õigusriigi põhimõtetest ja olukorrast EL-is räägib Euroopa Komisjoni Eesti esinduse juht Keit Kasemets. Saadet saad järele kuulata SIIT

AEFi vabakondlikke teemasid käsitlev veerandtund on Kuku raadio eetris igal kolmapäeval pärast kella 10 uudiseid. 
Avatud Eesti Fond on heategevuslik valitsusväline sihtasutus, mis arendab avatud ühiskonda Eestis ja mujal.
Meie postiaadress:
Avatud Eesti Fond, Estonia pst 5a Tallinn 10143 Estonia