Copy
View this email in your browser
עקב | כ"ג אב תשע"ו  |  27 אוגוסט 2016  |  עלון מספר 164
מזל טוב לנחמיה רוזנפלד (סידני תשע"ד) על אירוסיו עם בתיה שמל!

אוהד טל    


שליח בנ"ע לשעבר באמסטרדם, הולנד
כיום ראש מרכז השליחות של הציונות הדתית

 
אור לגויים

לפני כשבועיים, ירדן ג'רבי, נציגת ישראל לאולימפיאדה, זכתה במדליה ראשונה לישראל לשנה זו בתחרות ג'ודו.
עוצמת ההתרגשות והשמחה בארץ הייתה גדולה, אנשים מכל קצוות החברה טרחו לפרסם ברשתות החברתיות הודעות המעלות על נס את הגאווה הלאומית שהם חשים לנוכח ההישג.
אודה על האמת, תחרויות ספורט והאולימפיאדה ביניהן מעניינות אותי באופן אישי כשלג דאשתקד.
אך עוצמת ההתרגשות שסבבה אותי מכל עבר העלתה בי תמיהה גדולה - מה זה ועל מה זה שזכייה במדליית ארד בתחרות ג'ודו, שלמיטב ידיעתי אינו ענף ספורט הזוכה להתעניינות גדולה בארץ בימים כתיקונים זוכה פתאום להתייחסות ולהתרגשות גדולות כל כך...

נדמה לי שסוד העניין הוא בכך שמהות השמחה הגדולה מחוברת לרעיון הבסיסי בתהליך הגאולה של הפיכתו של עם ישראל להיות אור לגויים.
במשך אלפיים שנה המתין העם היהודי להגשים את ייעודו זה, להפוך ממיעוט נרדף המפוזר בארבע קצוות הארץ לעם החי ובונה את ארצו ואת זהותו ומקבל מקום של כבוד במשפחת העמים.
כאשר נציג של מדינת ישראל זוכה במדליה, הזכייה אינה זכייה פרטית שלו או של ענף הספורט אותו הוא מייצג - התחושה הפשוטה בציבור היא שזו תשובה אדירה לכל אלו שבמשך הדורות ניסו להשמיד אותנו גם מבחינה פיזית וגם מבחינה רוחנית.
כשנציג/ה ממדינת ישראל, שקמה כנגד כל הסיכויים, שלא מפסיקה להיות מאוימת מכל הצדדים מביאים לנו הישג שכזה בפלטפורמה בין לאומית מכובדת ומשמעותית כ"כ- יש בזה מקצת מהגשמת ייעודו של עם ישראל בעולם.

אבל... זה לא נגמר פה. 
כי הגשמת הייעוד של עם ישראל לא יכולה להיות רק בספורט, אלא גם ובעיקר ברוח ובאור שעלינו להפיץ - המוסר האלוקי שעלינו לגלות בעולם.
בפרשתנו בני ישראל חונים עדיין בעבר הירדן המזרחי וכל העם מאזין לדברי הפרידה של משה רבינו. עוד מעט תובילם ההנהגה החדשה אל מעבר לירדן שם יכבשו את ארץ כנען ויתנחלו בה. זו העת לסיים את ההכנות לביסוס מצבו הרוחני של העם, הוא שיקבע את הצלחת המלחמות והמשך שגשוגו והתפתחותו של עם ישראל בארצו החדשה.

ואכן כך פותחת הפרשה: "והיה עקב תשמעון..." התורה מפרטת לנו את הברכות בהן יזכה עם ישראל בזכות שמירת המצות: "ואהבך וברכך והרבך וברך פרי בטנך...ברוך תהיה מכל העמים לא יהיה בך עקר ועקרה.....והסיר ה' ממך כל חולי....ואכלת את כל העמים אשר ה' אלקיך נותן לך..."
בהמשך הפרשה משה מחזק את העם, ואומר להם שלא יפחדו מכיבוש הארץ ומהאומות הנמצאות בה: "לא תירא מהם...". ה' הוא זה שילחם בשבילם, כמו שעשה במצרים, שהרי בכוח גבורתו של הקב"ה לא יכלו המצרים להשמידם: "המסות הגדולות אשר ראו עיניך והאותות והמופתים והיד החזקה והזרוע הנטויה אשר הוציאך ה' אלקיך, כן יעשה ה' אלקיך לכל העמים אשר אתה ירא מפניהם".

אך הבניין והניצחונות הפיזיים הם התשתית והייסוד לבניין הרוחני ולבשורה החדשה של עם ישראל לעולם - משה מזהיר את העם כי יש להרוס ולהשמיד את העבודה הזרה הנמצאת בארץ, ואומר להם כי על ידי שמירת המצות תישאר הארץ בידם
לכך מצטרפת בקשת ה' מישראל"ועתה ישראל מה ה' אלקיך שואל מעמך.. ליראה ולאהבה אותו, ללכת בדרכיו ולעבדו בלבב שלם, לשמור מצוותיו לטוב לך"

לאחר שעם ישראל נכנס לארצו, בונה בה את מדינתנו ומבסס בה את עצמאותו וזהותו מגיע השלב הנכסף של הבאת הבשורה המוסרית החדשה לעולם והפצת אור ה' לגויים.
 
מי יתן ונזכה כולנו לראות ולהיות שותפים בהגשמת החזון הגדול הזה המרגש ומרטיט את לבבנו
"כי מציון תצא תורה ודבר ה' מירושלים"

 

יעדי תורה מציון -
קייפטאון, דרום אפריקה
יהודים בקייפטאון: כ-16,000
אוכלוסייה: 3.75 מיליון
שנת הקמת הכולל: תשנ"ה
ראשי כולל: 8
אברכים: 1
בחורים: 146
 
 

ביוזמת הרב יונתן גלאס, שמוביל את הכולל עד היום, ובתמיכת הקרן לחינוך יהודי בתפוצות על שם ל.א. פינקוס, הישיבה של קייפטאון – כולל תורה מציון הראשון בעולם – נפתחה בשנת תשנ"ה (1994-95).

הבחורים של תורה מציון מגיעים למגוון רחב של בתי ספר, כשכל אחד אחראי על בית ספר אחד ברשת בתי ספר הרצליה: בית הספר היסודי Constantia, בית הספר היסודי Highlands, בית הספר היסודי ויצמן, חטיבת הביניים, והתיכון. כל בחור אחראי על החינוך היהודי הבלתי פורמלי ועל הפעילויות השונות בבית הספר שלו.
בשעות אחר הצהריים כל הבחורים מתכנסים בבית המדרש של הMarais Road Shul -. בבית המדרש הבחורים לומדים סדר צהריים פנימי, ואחריו הם לומדים בחברותא עם חברי הקהילה. שני לילות בשבוע, השליחים נוסעים לשכונות אחרות – מילנרטון וקלרמונט – ללמוד עם חברי הקהילות האלו. השליחים גם מארגנים פעילויות לסטודנטים, ולומדים איתם בחברותות.

בקיץ הבחורים עובדים כמדריכים במחנה הקיץ של בני עקיבא דרום אפריקה.

הכולל החל בראשותו של הרב ג'וני גלאס ומאז כיהנו עוד שבעה ראשי כולל: הרב יוסי ואסתר סלוטניק (תשנ"ח), הרב רפי ושרי וולף (תשנ"ט), הרב רפי ואביטל קדוש (תש"ס-תשס"א), הרב אורי וטובה איינהורן (תשס"ב-תשס"ד), הרב נחום ושרה רום (תשס"ה-תשס"ז), הרב משה ומוריה אורדמן (תשס"ח-תש"ע), הרב איתן ומירב בן דוד (תשע"א-תשע"ב) והרב סם טורגוד (תשע"ג-נוכחי).

חפשו אותם בפייסבוק
ישיבת קייפטאון
תמונות מהשטח
טל וגינת מידלר יפעילו את הכולל בקהילת סנט לואיס
יצחק וייס, עידן כרסנטי ומרדכי חדד יצטרפו לכולל במונטריאול
מעוז גרוסמן ונדב ארז יוצאים לשליחות במקסיקו סיטי
אדיר וצביה שפיר יצטרפו לכולל
YU ותורה מציון בשיקגו
ישראתג יצא לחופשת קיץ, נשוב בספטמבר!

 תורה מציון הינה תנועה תורנית ציונית המקיימת חיבור אנושי בין יהודי העולם המבוסס על מרכזים תורניים ציוניים, ומגוון ערוצי השפעה עדכניים.

  מזה 20 שנים תורה מציון מכשירה ושולחת שליחים - רווקים רווקות ומשפחות, לתפקידים חינוכיים בקהילות ברחבי העולם.

מעל ל- 1200 שליחי תורה מציון בעבר ובהווה מעשירים ומעצימים את אחינו בתפוצות. 
הם מחזקים זהות היהודית, מהדקים את הקשר לישראל ומעודדים עליה.

 
Like https://www.facebook.com/ShlichutTorahMitzion/?fref=ts on Facebook
בשיתוף