Copy
View this email in your browser
שופטים | ז' אלול תשע"ו  |  10 ספטמבר 2016  |  עלון מספר 165
מוקדש לע"נ הרב שאר ישוב הכהן, רב העיר חיפה, תומך וחבר לדרך של תורה מציון

גבי רייס    


שליח לשעבר בקייפטאון (תשס"ב) 
כיום רכז גיל שלישי של שכונת חומת שמואל

מלכות מהתורה
ציווי אלוקי או אידיאל נשגב?
 
בפרשת השבוע אנו נתקלים בציווי מאוד מיוחד:  "כִּי תָבֹא אֶל הָאָרֶץ, אֲשֶׁר ה' אֱלֹהֶיךָ נֹתֵן לָךְ, וִירִשְׁתָּהּ, וְיָשַׁבְתָּה בָּהּ; וְאָמַרְתָּ, אָשִׂימָה עָלַי מֶלֶךְ, כְּכָל-הַגּוֹיִם, אֲשֶׁר סְבִיבֹתָי. שׂוֹם תָּשִׂים עָלֶיךָ מֶלֶךְ, אֲשֶׁר יִבְחַר יְהוָה אֱלֹהֶיךָ בּוֹ: מִקֶּרֶב אַחֶיךָ, תָּשִׂים עָלֶיךָ מֶלֶךְ לֹא תוּכַל לָתֵת עָלֶיךָ אִישׁ נָכְרִי, אֲשֶׁר לֹא אָחִיךָ הוּא  (דברים יז', י"ד-ט"ו)
ציווי המלכת המלך הוא מעניין מכיוון שבפעם הראשונה שעם ישראל מבקש מלך, הוא נתקל בתגובה חריפה מאוד. סוף ספר שופטים מסתיים במילים: "בַּיָּמִים הָהֵם, אֵין מֶלֶךְ בְּיִשְׂרָאֵל, אִישׁ הַיָּשָׁר בְּעֵינָיו, יַעֲשֶׂה" (שופטים כ"א, כ"ה). מיד אחר כך מתחיל ספר שמואל, שהוא השופט האחרון לפני תקופת המלכים. כאשר עם ישראל מגיע לשמואל ומבקש מלך, שמואל מגיב בצורה מאוד חריפה, אולי אפילו קיצונית: "וַיֹּאמֶר אֶל-בְּנֵי יִשְׂרָאֵל, כֹּה-אָמַר ה' אֱלֹהֵי יִשְׂרָאֵל, אָנֹכִי הֶעֱלֵיתִי אֶת יִשְׂרָאֵל, מִמִּצְרָיִם; וָאַצִּיל אֶתְכֶם, מִיַּד מִצְרַיִם, וּמִיַּד כָּל-הַמַּמְלָכוֹת הַלֹּחֲצִים אֶתְכֶם. וְאַתֶּם הַיּוֹם מְאַסְתֶּם אֶת אֱלֹהֵיכֶם, אֲשֶׁר-הוּא מוֹשִׁיעַ לָכֶם מִכָּל-רָעוֹתֵיכֶם וְצָרֹתֵיכֶם, וַתֹּאמְרוּ לוֹ כִּי מֶלֶךְ תָּשִׂים עָלֵינוּ; וְעַתָּה, הִתְיַצְּבוּ לִפְנֵי ה' לְשִׁבְטֵיכֶם וּלְאַלְפֵיכֶם (שמואל א' י', י"ח-י"ט).
מדוע שמואל מגיב בצורה הזאת? האם לא ציווה הקב"ה בפרשתנו על מינוי מלך? השאלה היותר מעניינת לדעתי היא האם בימינו יש עניין לבקש מלך? האם בתקופה של דמוקרטיות יש בכלל מקום למלוכה?

הרמב"ם בהלכות מלכים פרק א', הלכה א', מצטט למעשה את דברי הגמרא ומונה את מינוי המלך כמצווה מן התורה, אחת משלושת המצוות שצוו בני ישראל לקיים בכניסת לארץ: מינוי מלך, מחיית זכר עמלק ובניית בית המקדש. ישנם גם לא מעטים שחולקים על הרמב"ם ואינם מונים את המלכת המלך כמצווה מן התורה, הדעות בנושא חלוקות וקצרה היריעה מלדון בזה באופן מפורט. השאלה המרכזית כאן לדעתי, האם התורה מכוונת למלך במובן של מונרכיה או שכוונת התורה שבאופן כללי תהיה שיטת ממשל כלשהי.

על מנת לענות על השאלות ששאלנו, בחרתי ללכת בשיטת האברבנאל. דון יצחק אברבנאל, פרשן על התורה מימי הביניים, היה בעצמו שר בממשלה של מדינתו, הוא מציע כאן כיוון מעניין ומיוחד. ראשית, האברבנאל טוען שמן התורה אין ציווי של המלכת מלך אלא זהו דבר הרשות:
"אין בזה מצווה כלל, כי לא ציווה הש"י שיאמרו זה וישאלו מלך, אבל הנה הוא הגדת העתיד, יאמר - אחרי היותכם בארץ הנבחרת, ואחרי הכיבוש והמלחמות כולם, ואחרי החילוק, וזהו אמרו 'וירשתה וישבת בה', אני ידעתי שתהיו כפויים טובה, כשתאמרו מעצמכם 'אשימה עלי מלך'; לא מפני ההכרח להילחם עם העממים ולכבוש את הארץ, כי כבר היא נכבשת לפניכם, כי אם להשתוות עם האומות הממליכים עליהם מלכים... וזכר שכאשר יקרה זה, לא ימליכו המלך ההוא כרצונם, כי אם אשר יבחר ה' בו מקרב אחיהם, וזהו עצם המצווה ואמיתתה, רוצה לומר: 'שום תשים עליך מלך מקרב אחיך', לא שיצווה אותם שישאלוהו, כי אם שכאשר ישאלו אותם מרצונם, לא יבחרוהו מעצמם, כי אם אשר יבחר ה' מקרב אחיהם; ולפי זה יהיה עניין המלך מצוות עשה תלויה בדבר הרשות, כאומר - כאשר תרצה לעשות כן, עם היותו בלתי ראוי, אל תעשה אותו כי אם בזה האופן" (אברבנאל, דברים י"ז, כד).
הוא מוכיח את טענתו ממה שכתוב בספר שמואל - אם אכן המלכת המלך הייתה ציווי אלוקי, תגובת שמואל לא הייתה במקומה, אין זה חטא לבקש מלך, להיפך! זהו קיום מצוות האל. לכן הוא מסביר שהמלכת מלך הוא עניין של רשות ולא ציווי, ורק במידה וצריך להמליך מלך, עליו להיות על פי בחירת הקב"ה.
דבר נוסף שאומר האברבנאל הוא: הרעיון שמציעה התורה זה שישנו צורך לדאוג לשלטון מסודר באופן כללי: מלוכה או דמוקרטיה, רפובליקה או קיסרות, אין זה משנה. ראינו בהיסטוריה מלכים שהיו גרועים מאוד וגם דמוקרטיות שלא מתפקדות כראוי, לעומת זאת ראינו גם מקרים שבהם שלטון העם פועל בצורה נכונה ודואג לטפל בענייני המדינה באופן נכון. מה שחשוב ששיטת הממשל תהיה טובה לעם ולא תשעבד אותו, שתדאג לטובת העם ותקיים את הצרכים של העם.

אולם עדיין נשאלת השאלה, האם אנו לא רואים במלכות בית דוד אידיאל נשגב, האם אנו לא שואפים למלך המשיח? הרי זהו אחד מעיקרי האמונה היהודית. אני סבור שבסופו של דבר הפתרון כאן הוא תשובת ביניים. המטרה של עם ישראל היא להמליך את הקב"ה על העולם, והדרך לעשות זאת עוברת, לפי דעתי, בהקמת מערכת שלטונית ראויה וצודקת, בין אם זה יהיה מלך ובין אם זה יהיה ראש ממשלה נבחר. המטרה שלנו כיהודים בעולם זה להקים ממלכת כוהנים וגוי קדוש, ולכן אני סבור שמכיוון שבימינו מלוכה זוהי צורת שלטון שאינה מקובלת, זו לא הדרך להגשים את האידיאל של המלכת שם ה' בעולם על כן עלינו לדאוג לבחור, גם בבחירות דמוקרטיות, אדם או מפלגה ראויים שיוכלו להביא אותנו לעבר מטרתנו ויעודנו –
 
וְהָיָה ה' לְמֶלֶךְ עַל כָּל הָאָרֶץ בַּיּוֹם הַהוּא יִהְיֶה ה' אֶחָד וּשְׁמוֹ אֶחָד. (זכריה יד', ט')


מיזם של בוגרים -  AlHatorah.org

 
הרב הלל ונעימה נובצקי שימשו כראש הכולל הראשון בניו יורק (תשנ"ט-תש"ס). לאחרונה הם יצאו עם מיזם חינוכי חדש – אתר AlHatorah.org
 
לקחנו את הזמן לשמוע מהרב הלל בעצמו על הפרוייקט:
 
מה אתם עושים כיום?
אנחנו מתגוררים בירושלים עם חמשת ילדינו. רוב הזמן שלי מוקדש ל-AlHatorah. נעימה מלמדת במדרשת מוריה ובמכון פרדס, בנוסף לשעות אינסופיות שמושקעות במיזם שלנו.
 
איך השליחות שלך בניו יורק השפיעה על המשך חייכם?
אנחנו מסתכלים אחורה על תקופת השליחות שלנו כחלק מהשנים הכי משמעותיות בחיינו. זכינו ללמוד וללמד תורה, אך גם ליצור קשרים וחברויות עם יהודים מיוחדים ויקרים, שרבים מהם נשמרו עד היום.
 
מהי מטרת המיזם? מהו קהל היעד?
AlHatorah.org שואף להנגיש ללומדים, לתלמידים, למחנכים ולבתי ספר מאגר רחב של משאבים ללימוד תנ"ך ופרשנים. ליבת האתר מציעה ניתוח מעמיק ודיון על קטעים רבים בתנ"ך שמאפשרת להשוות ולהנגיד בין פרשנים מ-2,500 השנים האחרונות. כל מי שמחפש חומרים ליצירת שיח מעניין ומעמיק על הפרשה יוכל להיעזר באתר כמשאב.
האתר גם כולל גלריית פרשנות ואומנות, שמנתחת ומשווה יצירות אומנות שנוצרו על סיפורים מקראיים, וגם מציע פרופילים אינטלקטואליים שמנתחים את חייהם ופועלם של פרשני מקרא רבים.
 
תוכל לספר לנו על דף המקראות הגדולות החדש שלכם?
עמוד מקראות הגדולות, שמותאמת גם לנייד, מספק מאגר גדול של פרשני מקרא. היכולת להגיע בקלות לכל הפרשנים הקלאסיים, במהדורות איכותיות, וחלקם בתרגום לאנגלית, היא מתנה לכל לומד תנ"ך. העמוד גם ניתן להתאמה אישית, כך שניתן לבחור איזה מפרשים ותרגומים רוצים לראות.
 
מה גרם לך להתחיל במיזם הזה?
היו רבים שהשפיעו עלי לפתוח את המיזם. זכינו ללמוד ממורים דגולים כגון פרופ' נחמה לייבוביץ ז"ל והרב אהרון ליכטנשטיין ז"ל. במידה רבה, AlHatorah.org הוא נסיון ליישם את המטודולוגיקה שלהם בכלים של המאה ה-21.
 
בתימצות, פרשנות המקרא הוא המקום בו תנ"ך, תורה שבעל פה, היסטוריה יהודית ומחשבה כולם נפגשים. ההפרייה ההדדית הזו היא שהופכת את התחום הזה לאחד המרתקים ביותר, והיא מהווה גורם מרכזי במוטיבציה שלנו לייצר ולפתח את AlHaTorah.org.
תמונות מהשטח מסביב לעולם
תורה מציון ממפיס העבירה פעילות לחטיבת הביניים בנושא כשרות
צבי מיכלסון וג'וש בראונולד יוצאים לשליחות בקייפטאון 
מזל טוב ובהצלחה לרב דני מירויס, שמונה לרב קהילת המזרחי במלבורן. הרב דני, בוגר ישיבת הר עציון, שימש כראש כולל במלבורן בשנה האחרונה.

  אריק ספיקר                                                    בשיתוף עם     


רכז פרוייקט "ללמוד" וראש דסק אירופה בתורה מציון

העיר ביתר עילית היא העיר הראשונה שהוקמה מלכתחילה עבור אוכלוסיה חרדית (בניגוד, לדוגמא, לעיר בני ברק שלא הוקמה כך מלכתחילה אלא הפכה לחרדית בהדרגה).
היא ממוקמת דרומית לירושלים, בהרי יהודה, ושייכת לאזור גוש עציון.

העיר הוקמה בסוף שנות ה-80, אך כמובן לביתר שורשים הרבה יותר עתיקים.
ביתר עילית היא סמל של התחיה היהודית בארץ ישראל. ביתר הייתה עיר מרכזית וחשובה במיוחד בימי בית שני ומוכרת לכל כמרכז של מרד בר כוכבא. היא מוזכרת פעמים רבות בתלמוד, כמעט בכל הפעמים בהקשר המרד.
העיר הייתה מוגנת היטב, גם על ידי ביצורים חזקים וגם בהגנה משמים בזכות רבי אלעזר המודעי שהיה שרוי בצומות כל תקופת המצור.
סופה של ביתר היה טרגי כאשר גם היא נחרבה לחלוטין בט' באב עם כמות עצומה של הרוגים. חורבן זה היווה בפועל סיום המרד ותום העצמאות היהודית בארץ ישראל עד להקמת מדינת ישראל המודרנית. זו גם הסיבה שזאב ז'בוטינסקי קרא לתנועת הנוער שלו בית"ר על שם עיר המצודה הקדומה שסימלה בעיניו את הגבורה היהודית בעיר העתיקה (ובנסוף גם על שם יוסף טרומפלדור). 

כיום גרים בביתר עילית קרוב ל-50,000 תושבים 
לביתר עילית הרבה מאפיינים ייחודיים: היא העיר הצעירה ביותר בישראל: 64% מהתושבים הם מתחת לגיל 18 אך היא גם העיר עם אחוז הזכאים לבגרות הכי נמוך במדינה, קצת מעל 6% בלבד. מנגד, העיר משופעת בישיבות ובבתי כנסת רבים, 122 במספר.
 

 
 
יישר כח
לדוד פילזר

שענה את התשובה הנכונה

                        
היכן התמונה הזו צולמה?

תשובות יש לשלוח למייל:
arik@torahmitzion.org

התשובה הנכונה, מידע מורחב על
      האתר ושם המזהה הראשון        יפורסמו בעלון של שבוע הבא.

 

 תורה מציון הינה תנועה תורנית ציונית המקיימת חיבור אנושי בין יהודי העולם המבוסס על מרכזים תורניים ציוניים, ומגוון ערוצי השפעה עדכניים.

  מזה 20 שנים תורה מציון מכשירה ושולחת שליחים - רווקים רווקות ומשפחות, לתפקידים חינוכיים בקהילות ברחבי העולם.

מעל ל- 1200 שליחי תורה מציון בעבר ובהווה מעשירים ומעצימים את אחינו בתפוצות. 
הם מחזקים זהות היהודית, מהדקים את הקשר לישראל ומעודדים עליה.

 
Like https://www.facebook.com/ShlichutTorahMitzion/?fref=ts on Facebook
בשיתוף